Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jak odstraszyć ślimaki z ogrodu?
Paulina Korzec
Paulina Korzec 04.06.2024 15:50

Jak odstraszyć ślimaki z ogrodu?

Ślimaki
Canva.com/Andrew Waugh

Chociaż ślimaki kojarzą się z bardzo powolnym tempem, to szybkość, z jaką niszczą uprawy w ogrodach, bywa zawrotna. Szczególnie uciążliwymi szkodnikami są pomrowy, ale i inne gatunki tych mięczaków potrafią mocno dać się we znaki.

Właśnie teraz nasze ogrody pełne są sadzonek i rosnących warzyw oraz owoców przyciągających ślimaki młodymi pędami i smakowitymi liśćmi. Jeśli teraz nie zwalczymy tych szkodników, zbiory w tym sezonie będą marne.

Ślimaki niszczą uprawy

Chociaż ślimaki żywią się głównie resztkami organicznymi, np. martwymi częściami roślin, to gustują również w żywych sadzonkach warzyw, owoców i kwiatów.

Te mięczaki szybko się rozmnażają, a wraz ze wzrostem ich populacji straty w ogrodach stają się coraz bardziej dotkliwe. Aktywność ślimaków w ogrodzie jest szczególnie uciążliwa teraz, gdy chętnie żerują na młodych roślinach, które mogą nie wytrzymać zmasowanego ataku szkodników.

Szkodniki często doprowadzają do zahamowania rozwoju i obumierania sałaty, truskawek, marchewki, cukinii i wielu innych warzyw oraz owoców.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

W pierwszej kolejności trzeba o niego zadbać i stworzyć warunki niesprzyjające bytowaniu ślimaków, które lubią miejsca wilgotne i zacienione. Regularne koszenie trawy i pozbycie się wszelkich pustych pojemników oraz zacisznych zakamarków z ogrodu pomoże ograniczyć populację tych szkodników.

Kolejny krok w zwalczaniu szkodników to posadzenie roślin, które działają jak naturalne odstraszacze ślimaków. Chodzi tu przede wszystkim o wonne zioła i kwiaty, takie jak lawenda, nasturcja, liliowiec czy krwawnik. Pozwoli to zahamować rozwój populacji ślimaków, ale pozostaje jeszcze kwestia wytępienia aktywnych w ogrodzie szkodników.

Tak wytępisz ślimaki

W walce ze ślimakami warto skorzystać z niezwykłych właściwości miedzi, która skutecznie odstrasza te mięczaki. W okolicy grządek możemy rozłożyć np. miedziane obręcze, a donice oraz podwyższone grządki wystarczy obkleić taśmą miedzianą.

Druga rzecz, która najlepiej działa na ślimaki, to piwo. Ono jednak nie odstrasza szkodników, a przyciąga je jak magnes. Warto ten fakt wykorzystać, przygotowując piwną pułapkę na ślimaki. Jak ją zrobić?

Wystarczy w wybranym miejscu w ogrodzie wkopać mniej więcej równo z poziomem ziemi pojemnik z piwem. Najlepiej żeby miał on szeroki otwór - może być to np. słoik. Ślimaki zaczną gromadzić się w tym miejscu, a my będziemy mogli szybko się ich pozbyć.

Zobacz także: