Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Wyjmij z szafki i rozsyp. Mrówki nie zniszczą upraw i nie wejdą do domu
Kamil Świętek
Kamil Świętek 02.06.2024 10:09

Wyjmij z szafki i rozsyp. Mrówki nie zniszczą upraw i nie wejdą do domu

Mrówki
Fot. Canva/Algul, Getty Images

Chociaż mrówki stanowią nieodłączny element ekosystemu, mało kto chce mieć je w swoim ogrodzie. Nic w tym dziwnego – insekty te sieją spustoszenie w naszych uprawach.

Czy wiecie, dlaczego obecność mrówek w okolicy waszych roślin powinna być dla was sygnałem ostrzegawczym? Jeśli nie, to koniecznie zapoznajcie się z naszym artykułem i zobaczcie, jak się ich pozbyć.

Mrówki sieją spustoszenie w uprawach

Obecność mrówek w ogrodzie ma swoje wady. Do największych z nich możemy zaliczyć tworzenie sieci podziemnych tuneli, w trakcie robienia których mrówki niszczą korzenie naszych roślin.

Ponadto mrówki odpowiadają za rozluźnienie i spulchnienie gleby, co nie zawsze korzystnie wpływa na rozwój naszych roślin. Niestety mrówki odpowiadają również za roznoszenie nasion.

Mrówki 2.jpg
Fot. Canva/Cherkas, Getty Images

Jak pozbyć się mrówek w ogrodzie

Jeśli chcecie pozbyć się mrówek z terenu wokół domu, zapoznajcie się z domowymi metodami. Są one nieszkodliwe dla roślin, ekologiczne, a przy tym niezwykle skuteczne.

Przykładowo wystarczy rozsypać mąkę kukurydzianą wokół mrowiska. Mrówki szybko zaniosą ją do swojego kopca. Po jej spożyciu zaczną pęcznieć i zginą. Wspomniany preparat możecie wykorzystać nie tylko wokół mrowisk, ale również na tarasach, czy balkonach.

Ciesz się domem wolnym od mrówek

Jeśli chcecie pozbyć się mrówek z domu, polecamy zainteresować się ziołami. Rośliny takie jak: mięta, bazylia, tymianek, wrotycz, majeranek, rozmaryn i lawenda doskonale sprawdzą się przy odstraszaniu mrówek.

Zdecydowanie są to o wiele tańsze środki od specjalistycznych specyfików, a przy okazji są w pełni bezpieczne dla domowników i waszych pupili, czego nie można powiedzieć o „interesująco” wyglądającym granulacie.

Śmiało możecie posadzić je również w ogrodzie, dzięki czemu zapewnicie sobie przestrzeń wolną od insektów. Jeśli zatem wy lub wasze pociechy nie wyobrażacie sobie spędzenia pięknego słonecznego dnia bez zabawy na dworze, koniecznie posadźcie wspomniane rośliny na swoich działkach.

Mrówki 3.jpg
Fot. Canva/allgord, Getty Images Signature

ZOBACZ TAKŻE: