Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jak pozbyć się opuchlaków? Wykorzystaj czosnek
Kamil Świętek
Kamil Świętek 15.06.2024 17:16

Jak pozbyć się opuchlaków? Wykorzystaj czosnek

Czosnek
Fot. Shutter/FotoDuets

Opuchlaki to prawdziwe ogrodowe zmory. Wyglądają, jak małe, niewinne owady, ale w rzeczywistości, to prawdziwe żarłoki, które mogą zniweczyć nasze starania o piękne owoce.

Czy wiecie, jak pozbyć się ich z ogrodu w humanitarny sposób? Okazuje się, że rozwiązanie leży, a w zasadzie rośnie bliżej, niż moglibyście się tego spodziewać.

Charakterystyka opuchlaków

Czym są opuchlaki? To małe stworzonka, przypominające chrząszcze, mierzące około 1 cm długości. Charakteryzują się długimi czułkami i napęczniałym pancerzykiem.

Są niezwykle aktywne nocą, dlatego wielu ogrodników nawet nie wie, że opuchlaki zaatakowały jego działkę. Tymczasem te małe żarłoki umiłowały sobie pożerać maliny, truskawki, czy porzeczki. Atakują także krzewy ozdobne w trakcie kwitnienia.

Za pomocą długich czułek bez trudu wyżerają zarodki owoców, a larwy opuchlaków bez trudu ogołocą wasz ogród z młodych listków. Co ciekawe, opuchlaki mogą złożyć nawet 1000 jaj w sezonie, a larwy w I stadium rozwojowym są w stanie przetrwać w ziemi nawet srogą zimę.

Czosnek 2.jpg
Fot. Canva/Artush

Jak walczyć z opuchlakami?

Skoro wiecie już, że walka z opuchlakami jest kluczowa, jeśli chcecie cieszyć się pięknym ogrodem, zastanówmy się, co zrobić, aby wytępić je z ogrodu.

Z pomocą przychodzi czosnek. Okazuje się, że ten „wampirzy” odstraszacz jest nie do zniesienia również dla opuchlaków. Na jego bazie przygotujemy oprysk, z którym nie wygra żaden opuchlak.

Jak przygotować oprysk z czosnku?

Wystarczy 7 średnich lub 5 dużych ząbków świeżego czosnku rozgnieść (nie trzeba go nawet obierać), a następnie zalać 2 litrami wrzącej wody. Teraz całość parzymy przez około 20 minut.

Po tym czasie należy go przestudzić i podlać nim rośliny lub też zastosować go w formie oprysku. Stosowany raz na 3 tygodnie zagwarantuje wam ogród bez opuchlaków i pozwoli cieszyć się pięknymi plonami, o których marzyliście od lat.

Czosnek 3.jpg
Fot. Canva/Olayola

ZOBACZ TAKŻE: