Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Wzmocnij pomidory i inne warzywa. Wystarczy produkt z apteki
Kamil Świętek
Kamil Świętek 15.06.2024 11:16

Wzmocnij pomidory i inne warzywa. Wystarczy produkt z apteki

Pomidory w ogrodzie
Fot. Shutter/nikjvt, Canva/olmozott89

Wszyscy doskonale wiemy, że profilaktyka jest znacznie łatwiejsza niż leczenie. Tak dzieje się również w przypadku warzyw, które uprawiamy w ogródkach. Stosowanie nawozów i oprysków profilaktycznych jest kluczowe, by pomidory i inne warzywa pięknie rosły i były odporne na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Odradzamy stosowanie chemii. O wiele skuteczniejsza i przede wszystkim w pełni bezpieczna jest jodyna. Produkt, który wszyscy doskonale znamy rewelacyjnie sprawdzi się na działce. Dzięki niej wzmocnimy swoje uprawy i ochronimy je przed chorobami, które dziesiątkują plony.

Dlaczego warto wykorzystać jodynę w ogrodzie?

Mnogość walorów użytkowych jodyny w ogrodzie może zaskoczyć niejednego. Oczywiście główną korzyścią jest ochrona roślin przed patogenami (grzybami, wirusami i bakteriami). To jednak tylko wierzchołek góry lodowej.

Przykładowo pomidory w ogrodzie, które podatne są na choroby i ataki szkodników, dzięki regularnemu podawaniu jodyny, wzmacniają swój system korzeniowy i zwiększają swoją odporność na wszelkie patogeny.

Mało kto wie jednak o tym, że jodyna może korzystnie wpływać na syntezę białek i proces fotosyntezy, co przekłada się na wspomaganie rozwoju roślin i lepszej wchłanialności mikroelementów z gleby.

Pomidory w ogrodzie 2.jpg
Fot. Canva/icon0.com

Jak wykorzystać jodynę w ogrodzie?

Aby wykorzystać jodynę w ogrodzie, należy stworzyć prostu do wykonania roztwór. Na każdy litr wody dodajemy jedynie 1-2 kropli jodyny.

Tak przygotowaną mieszanką podlewamy rośliny raz na cztery tygodnie, z czego częstsza aplikacja jest wskazana wyłącznie wtedy, gdy rośliny są zagrożone atakiem chorób i insektów. Jeśli więc twoje warzywa zaczynają chorować, roztwór z jodyny stosuj co 2 tygodnie.

Mniej intensywne roztwory spokojnie można stosować jako oprysk liści, co przeciwdziała atakom insektów i chorobom grzybowym. Pamiętajcie tylko, aby wszelkie opryski wykonywać wyłącznie na chłodnych roślinach.

Pomidory w ogrodzie pokochają ten oprysk

Zdecydowanie wykorzystanie jodyny w ogrodzie to jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się zarazy ziemniaczanej. Oznacza to, że z powodzeniem możemy pryskać jodyną ogórki, ziemniaki, czy pomidory w ogrodzie.

Co ciekawe, jeśli zostanie wam nieco preparatu, wykorzystajcie go na warzywa kapustne. Będziecie w szoku, jak genialnie wpływa ona na rozwój tych roślin. Jeśli jeszcze nie próbowaliście tej znanej ogrodniczej praktyki, koniecznie wypróbujcie ją w tym sezonie.

Pomidory w ogrodzie 3.jpg
Fot. Canva/1195798, pixabay

ZOBACZ TAKŻE: