Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Zanim wyjedziesz w podróż, zrób to w domu. Po powrocie sobie podziękujesz
Kamil Świętek
Kamil Świętek 14.06.2024 17:51

Zanim wyjedziesz w podróż, zrób to w domu. Po powrocie sobie podziękujesz

Walizka, zamykanie drzwi
Fot. Canva/Ignatiev, Getty Images Signature; Canva/baza178, Getty Images

Wakacje tuż, tuż. Wielu z nas z już wyczekuje wymarzonego urlopu na malowniczych plażach, czy górskich szklakach. Ale czy aby na pewno wiecie, jak zabezpieczyć dom przed podróżą?

Niezależnie od tego, czy jedziecie tylko na weekendowy wypad w góry, czy na tygodniowy pobyt na Malediwy, jak to mówią: „Przezorny, zawsze ubezpieczony”.

Jak zabezpieczyć dom przed podróżą?

Statystyki mówią same za siebie. Tylko w 2019 roku w Polsce doszło do 71 186 włamań i 27 792 pożarów mieszkań. Zdecydowanie nie warto bagatelizować tych danych, nawet jeśli macie w domu zamontowane liczne systemy bezpieczeństwa.

Żeby rzeczywiście wypocząć spokojnie, polecamy zrealizować naszą checklistę. Ostatni wariant może was zaskoczyć. Nie przedłużając, zacznijmy od fundamentalnej czynności, o której powinniśmy pamiętać.

Na wszelki wypadek zakręćmy dopływ wody i gazu. Może odcinanie prądu jest tutaj przesadą (w końcu nie chcemy, aby rozmroziły nam się zamrażarki), ale zapewnienie sobie komfortu psychicznego w postaci przekonania, że nie zalejemy sąsiada, jest tego warte.

Dom przed podróżą 2.jpg
Fot. Canva/shironosov, Getty Images

Pamiętaj o tych kwestiach, zanim wyjedziesz na wakacje

Pozostańmy na moment przy zalaniach mieszkań. Pamiętajcie, aby zamknąć okna. Dzięki temu w czasie burzy deszcz nie napada nam do środka mieszkania.

Przy okazji nieco utrudnimy włamywaczom dostanie się do naszego mieszkania, jeśli mieliby taki zamiar. Zdecydowanie lepiej jest przeprowadzić szybkie wietrzenie mieszkania zaraz po powrocie, niż zawracać sobie głowę niezamkniętym oknem podczas zagranicznej wycieczki.

Bezpieczeństwo to podstawa

Zdajemy sobie sprawę, że nie każdy wyposaża swoje domy i mieszkania w alarm. Mimo to warto poinformować sąsiadów o swojej nieobecności. Przy okazji, może życzliwi sąsiedzi podleją wam wasze roślinki oraz zerkną, czy z waszym mieszkaniem nie dzieje się nic niepokojącego?

Pozostając w tematyce bezpieczeństwa, uważajcie, co wrzucacie do sieci. Może lepiej poczekać z dzieleniem się zdjęciami wakacji z „całym światem” do momentu powrotu do domu? W końcu, jeśli nasze mieszkanie jest na „celowniku” włamywacza, tylko czeka on, aż opuścimy nasze cztery ściany na dłużej, niż kilka chwil.

Na koniec przygotowaliśmy dla was poradę dla wszystkich zapominalskich. Na wszelki wypadek nagrajcie sobie filmik telefonem, jak: zamykacie okna, drzwi, zakręcacie kurki i przekazujecie klucze sąsiadowi. Gdyby podczas wyjazdu przeszło wam przez myśl, że o czymś zapomnieliście, rozwiązanie waszego problemu macie pod ręką.

Dom przed podróżą 3.jpg
Fot. Canva/GizemBDR, Getty Images Signature

ZOBACZ TAKŻE: