Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Jak prać buty w pralce? Zastosuj prosty trik i się nie zniszczą
Paulina Korzec
Paulina Korzec 03.05.2024 18:58

Jak prać buty w pralce? Zastosuj prosty trik i się nie zniszczą

Pranie
Fot. Shutter/Africa Studio

Wraz z nadejściem ciepłych dni przychodzi czas na zmianę garderoby, w tym również obuwia na lżejsze. Aby przywrócić butom piękny wygląd, wystarczy posłużyć się sprawdzonym sposobem.

Ręczne czyszczenie butów jest czasochłonne i często nie przynosi też oczekiwanych rezultatów. Zamiast szorować buty, wystarczy wrzucić je do pralki razem z jedną rzeczą.

Jak dbać o buty?

Temperatury na zewnątrz rosną, pora zatem pożegnać się z puchowymi kurtkami i kozakami, które wiosną zmieniamy na tenisówki i trampki. Jeśli jeszcze nie przygotowaliście obuwia na nadejście nowego sezonu, mamy prosty sposób na odświeżenie tej części garderoby.

Ponieważ ręcznie trudno pozbyć się niektórych zanieczyszczeń, zwłaszcza tych długotrwałych, najskuteczniejszą i najwygodniejszą metodą mycia butów jest ich wypranie w pralce.

Trzeba jedynie dobrać odpowiednie parametry prania i środki czystości, a do pralki dodać jedną ważną rzecz. Ale uwaga! Nie wszystkie buty możemy czyścić w taki sposób.

Buty w pralce
Fot. Canva/Professor25

Tych butów lepiej nie pierz w pralce

Jeśli do pralki wrzucimy nieodpowiednie buty, możemy zniszczyć zarówno je, jak i sam sprzęt AGD. Nadmierny kontakt z wodą źle znosi zwłaszcza naturalna skóra i zamsz, ale także podeszwa espadryli wykonana z plecionki nie nadaje się do prania mechanicznego.

W pralce lepiej nie umieszczać także szpilek oraz butów z wystającymi, metalowymi zdobieniami w postaci sprzączek czy ćwieków. W przypadku wątpliwości zawsze warto kierować się oznaczeniami na metce obuwia.

Jeśli buty są objęte gwarancją, a na metce widnieje zakaz prania w pralce, to lepiej wybrać inną metodę czyszczenia, bo inaczej uszkodzonego obuwia nie będziemy mogli oddać do reklamacji.

Jakie obuwie można prać w pralce?

Do prania mechanicznego nadaje się większość lżejszych butów, zwłaszcza tych zszywanych z wytrzymałych tkanin. Uważać trzeba natomiast na obuwie klejone.

W pralce możemy czyścić trampki i tenisówki, a także obuwie sportowe. W ten sposób warto czyścić jasne obuwie, któremu trudno przywrócić śnieżnobiałą biel ręcznie. 

Przed praniem z obuwia wyciągamy sznurówki i ewentualnie wkładki oraz pozbywamy się kamyczków i większych grudek brudu. Przygotowane w ten sposób buty umieszczamy w osobnych woreczkach przeznaczonych do prania lub - jeśli nie dysponujemy specjalnymi workami - w poszewkach na poduszki.

Jak prać w buty pralce? Skorzystaj z tego triku

Ustawiając parametry pralki, wybierzmy niskie obroty, a samo pranie niech trwa możliwie krótko. Zrezygnujmy z wirowania. Dobrze sprawdzi się program prania ręcznego. Temperatura nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza.

Jeśli chodzi o środki czystości, to wystarczy tu zwykły proszek. Nie zaleca się dodawania płynu do płukania. W pralce umieśćmy za to ręcznik lub koc - dzięki temu buty nie zdefasonują się od obijania w pralce, a sam sprzęt także nie ulegnie uszkodzeniu.

Ważnym elementem pielęgnacji obuwia jest ich suszenie. Buty nie powinny schnąć na ostrym słońcu czy pod nadmuchem suszarki, ponieważ nierównomierny proces suszenia skutkuje powstawaniem odbarwień. Niech wyschną naturalnie w przewiewnym miejscu.

Pralka
Fot. Canva/innadodor

Zobacz także: