Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Jak prać pościel w pralce? Wypełnienie się nie zbije
Kamil Świętek
Kamil Świętek 05.07.2024 11:11

Jak prać pościel w pralce? Wypełnienie się nie zbije

Pościel w pralce
Fot. Shutter/Macky Albor

Pościel zdecydowanie nie należy do najprostszych w praniu. Często na pranie pościeli musimy przeznaczyć osoby dzień, chociażby dlatego, że jej rozmiary nie pozwalają nam na „dorzucenie jej” do reszty prania.

Poza tym pościel pierzemy w innej temperaturze niż nasze bawełniane koszulki. Co jednak sprawia nam największą trudność podczas prania pościeli? Koniecznie zobaczcie, jak robić to poprawnie.

Jak prać pościel w pralce?

Tak, pościel może być prana w pralce. W zależności od tego, jak obficie się pocimy, czy śpimy w piżamie, czy nie, lub czy mamy w domu zwierzęta, powinniśmy ją prać raz w miesiącu lub częściej.

Zdecydowanie jednak warto robić to minimum dwa razy w miesiącu w okresie letnim. Zwykle przyjmuje się, że kołdry powinno się prać w 60 stopniach Celsjusza, ponieważ pozwoli to na rozprawienie się ze wszelkimi roztoczami. Pościel (wszelkie poszewki) pierzemy jednak zgodnie z zaleceniami producenta.

Nieco trudniej sprawa ma się z poduszkami. Wiele z nich nie nadaje się do prania (przykładowo poduszki wypełnione pierzem). Wówczas wypierzmy jedynie jej poszewki. Te z syntetycznym wypełnieniem spokojnie możemy wyprać tak samo, jak pościel (chyba że producent zaleca inaczej), aczkolwiek miejcie na uwadze, że ich czas schnięcia może wynosić nawet 3 dni. Przy okazji, polecamy wrzucić do pralki kilka piłek tenisowych. Dzięki temu wkład poduszek nie ulegnie zbryleniu podczas prania.

Pranie pościeli 2.jpg
Fot. Canva/Juan Moyano

Czy wiesz jak prać swoją pościel?

Warto zaznaczyć, że do bambusowych materiałów nie dodajemy żadnych środków zmiękczających. Z kolei pościel bawełniana nie powinna być wirowana.

Nieco trudniej robi się przy bardziej luksusowych materiałach, np. przy praniu jedwabiu. Taka pościel nie powinna być prana w temperaturze wyższej niż 30 stopni Celsjusza, przy użyciu specjalistycznych detergentów.

Środki ostrożności przy praniu pościeli

Pamiętajcie, aby piorąc pościel, zawsze sprawdzić na metce specyfikację produktu. Niektóre materiały, jak wspomniany jedwab, mogą ulec uszkodzeniu w zbyt wysokiej temperaturze. Jeśli wasza pościel wykonana jest z bawełny z domieszką syntetyków, producent może ustalić inną temperaturę prania, niż w przypadku czystej bawełny. Szczególną uwagę należy zachować przy praniu materiałów naturalnych, takich jak wełna.

Ciekawą praktyką jest również pranie kołdry w taki sposób, aby jej wkład się nie zbrylił. W tym celu stosujemy jedynie 1/3 zalecanej ilości detergentu piorącego, a przed włożeniem do pralki zwijamy kołdrę w rulon (jak śpiwór). Po wypraniu rozłóżcie ją na płasko, dzięki temu będziecie mieli pewność, że jej wkład nie uległ uszkodzeniu.

Pranie pościeli 3.jpg
Fot. Canva/Floral Deco

ZOBACZ TAKŻE: