Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Zmienianie pościeli raz na miesiąc to karygodny błąd. Eksperci są zgodni
Kamil Świętek
Kamil Świętek 03.07.2024 15:44

Zmienianie pościeli raz na miesiąc to karygodny błąd. Eksperci są zgodni

Zmienianie pościeli
Fot. Canva/burakkarademir

Wielu z nas przykłada dużą wagę do wyboru odpowiedniej pościeli. Nie każdy lubi śliskie materiały, z kolei niektórych irytuje kulkowanie się pościeli bawełnianej.

Mało kto jednak zastanawia się nad tym, jak często zmieniać pościel. Wbrew pozorom to bardzo ważna kwestia i aż dziw, że jest ona bagatelizowana. Zmiana pościeli raz na miesiąc to zdecydowanie największy sypialniany błąd.

Jak często zmieniać pościel?

Wedle ekspertów, nasze łóżka, materace i pościel to istne siedlisko bakterii. Każdej nocy gubimy nawet do 1.5 g naskórka, którymiżywią się między inny roztocza. Wysoka temperatura (powyżej 20 stopni Celsjusza) tylko sprzyja rozwoju tego typu insektów.

Teoretycznie idealnie byłoby zmieniać pościel co dwa tygodnie, chociaż i od tej reguły istnieją wyjątki, o czym doskonale wiedzą alergicy.

Jeśli macie uczulenie na kurz, czy roztocza, zmieniajcie pościel nawet co tydzień. Dzięki temu rano nie obudzicie się z załzawionymi oczami i zatkanym nosem.

Zmiana pościeli 2.jpg
Fot. Canva/Shann Daniels, diversifylens

Dlaczego regularna zmiana pościeli jest tak ważna?

Poza roztoczami w naszej pościeli znajduje się nawet do 16 rodzajów grzybów. Badania mikrobiologów z New York University School of Medicine wykazały, że na pościeli wielu z nas znajdować się może również sierść, a także liczne wydzieliny z ciała człowieka (zwłaszcza gdy śpimy bez ubrań).

– By uniknąć reakcji alergicznych, powinniśmy prać pościel i prześcieradła raz w tygodniu […] Jeśli pogłaskałeś psa na ulicy, prawdopodobnie chcesz umyć ręce. A teraz wyobraź sobie, że ta sytuacja analogicznie dotyczy twojego łóżka i zadaj sobie pytanie, czy na pewno chcesz w tym spać — podaje Philip Tierno, mikrobiolog z New York University School of Medicine.

Trzeba przyznać, że mając tę wiedzę, jakoś inaczej patrzymy na swoje sypialnie, nieprawdaż? Mikrobiolodzy zalecają jeszcze jedną, niezmiernie ważną czynność podczas każdej zmiany pościeli.

Zrób to i śpij bezpiecznie

Eksperci zalecają, aby przy każdej zmianie pościeli dokładnie odkurzyć materac, na którym śpimy. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że śpimy w możliwie czystym łóżku.

Ważną kwestią jest również tematyka prania pościeli. Tę powinniśmy prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza, co pozwoli na pozbycie się większości roztoczy, chyba że producent zaleca inaczej.

Zmiana pościeli 3.jpg
Fot. Canva/cottonbro studio, Pexels

ZOBACZ TAKŻE: