Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Na koperku pojawiły się mszyce. Pozbyłem się ich 1 opryskiem
Kamil Świętek
Kamil Świętek 04.07.2024 10:06

Na koperku pojawiły się mszyce. Pozbyłem się ich 1 opryskiem

Mszyce
Fot. Canva/Изображения пользователя

Mszyce na koperku to częsty widok, który co sezon powracał do mojego ogrodu. Długo zastanawiałem się jak je zwalczyć, aby nie zaszkodzić swoim ziołom.

Okazało się, że rozwiązanie jest prostsze, niż sądziłem, a do tego w pełni ekologiczne. Dzięki jego wykorzystaniu w ogrodzie mój koperek w końcu cieszy nie tylko oko, ale również podniebienie.

Dlaczego mszyce atakują koper?

Mszyce na koprze to problem, który nie tylko mnie spędzał sen z powiek. Koperek, zamiast przybierać imponujące rozmiary był raczej mizerny i aż zniechęcał do dalszych prac w ogrodzie.

Wpływ na taki stan rzeczy ma wiele czynników, wliczając w to nieodpowiednią pielęgnację, ale gdy tylko wyeliminowałem wszystkie z nich, problem dalej pozostał.

Ten okazał się bardziej złożony, niż sądziłem. Mszyce atakując koper, często infekują ją drobnoustrojami, a wydalana przez nie spać sprzyja rozwojowi grzybów nazywanych czarną sadzą.

Mszyce 2.jpg
Fot. Canva/lilu_foto, Getty Images

Po tym poznasz obecność mszyc w ogrodzie

Najszybciej mszyce na koperku zobaczymy po tym, że na łodygach rośliny pojawi się pewien błyszczący film. Z czasem łodygi, czy liście (w zależności od gatunku rośliny) mogą zacząć żółknąć i brązowieć).

W dalszym stadium ataku zobaczymy na roślinach i ziołach całe kolonie mszyc, które będą możliwe do dostrzeżenia nawet gołym okiem. To ostatni znak, że musimy działać.

Uratuj koperek jednym opryskiem

Jeśli wasz koperek padł ofiarą mszyc, zastosujcie prosty domowy oprysk. Wystarczy 4-5 ząbków czosnku zetrzeć na tarce i zmieszać z olejem. Całość zostawiamy na 24 godziny, a następnie dodajemy do mieszaniny 2 szklanki wody, przecedzamy ją przez sitko i przelewamy do opryskiwacza.

Stosując wspomniany preparat regularnie co kilka dni na pewno uda wam się zawalczyć z mszycami na koperku. U mnie patent ten podziałał doskonale.

W razie czego koper możecie dosiewać nawet do końca września, także, gdybyście jednak przegrali walkę z intruzem, nic straconego. Mimo to życzę wam szczęścia. Im szybciej zareagujecie, tym większą macie szansę na sukces.

Mszyce 3.jpg
Fot. Canva/AnnekeDeBlok, Getty Images Signature

ZOBACZ TAKŻE: