DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Jak skutecznie wybielać firanki? Domowe sposoby
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 26.08.2022 10:47

Jak skutecznie wybielać firanki? Domowe sposoby

Firanka canva PRO
fot. pixelshot, canva.com

Podczas generalnych porządków nie zawsze musimy sięgać po sklepową chemię, która bywa droga i szkodliwa dla naszego zdrowia. W naszej kuchni znajduje się mnóstwo składników, które kompletnie odmienią nasz dom i sprawią, że będzie on wyglądał pięknie oraz świeżo. Z poniższego artykułu dowiecie się, co może pomóc nam przy wybieleniu starych firanek.

Jak wybielić firanki? Domowe sposoby

Gdy chcemy pomóc naszym zżółkłym firankom, powinniśmy najpierw zajrzeć do kuchni. To w niej znajdziemy sodę oczyszczoną, która znana jest ze swoich licznych zalet. Sprawdza się m.in. podczas prania i często wykorzystuje się ją w ekologicznych proszkach. Przy białych tkaninach potrafi zdziałać cuda i nadać naszym ubraniom czy firanom nowe życie. Wystarczy wsypać sodę do wody (500 g sody oczyszczonej na 10 l wody) i umieścić w roztworze nasze tkaniny. Po 2 godzinach moczenia wrzucamy firany do bębna pralki i normalnie pierzemy.

Innym składnikiem, którego działanie może zaskoczyć, jest aspiryna. Dzięki kwasowi acetylosalicylowemu ma działanie wybielające i sprawdza się nawet podczas prania firan. Wrzucając 4 tabletki do bębna pralki, skutecznie usuniemy plamy oraz zażółcenia.

Jajko jako środek wybielający?

Pomysł z wykorzystaniem jajek podczas prania może mocno zaskoczyć. Chodzi tu jednak nie o białko czy żółtko, a o skorupki. Kryją one w sobie dużą zawartość wapnia, cynku, fluoru i krzemu, a ponadto mają działanie rozjaśniające. By wykorzystać je podczas prania firan, należy je najpierw owinąć gazą, a później włożyć do pralki. Efekty będą zachwycające.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

1. Katarzyna Dowbor płakała na planie. Co się stało?

2. Co najbardziej szkodzi astmatykom w domu? Kilka ważnych informacji

3. Nie wyrzucaj nasion papryki, można wykorzystać je w świetny sposób

Źródło: polki.pl

Tagi: pranie
Polecane