media
zdjęcie własne
Marta Idzikowska - 10 Lutego 2021

Jak zużywać mniej energii w domu?

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo codzienne czynności, do których jesteśmy przyzwyczajeni, wpływają na nasz domowy budżet. Prąd, ogrzewanie i woda kosztują nas sporo, jednak mamy realny wpływ na to, w jaki sposób obniżyć rachunki. Wystarczy pamiętać o kilku banalnych kwestiach.

W okresie pandemii, kiedy wielu z nas pracuje z domu i spędza z nim większość czasu, nasze rachunki za prąd, wodę i ogrzewanie jeszcze bardziej wzrastają. Jest to niestety odczuwalne dla naszych kieszeni. Istnieją jednak proste sposoby, które pozwolą ci oszczędzać na co dzień i sprawią, że twoje gniazdko stanie się energooszczędne!

Skąd ucieka ciepło?

Ważne jest, aby upewnić się, że wszystkie miejsca, z których wieje, są zabezpieczone i uszczelnione. Często strata ciepła w domu, która skutkuje wyższymi rachunkami za ogrzewanie, jest spowodowana nieszczelnymi oknami i drzwiami, a także źle wyizolowanym strychem czy piwnicą. Zadbaj o zablokowanie tych miejsc, aby nie dokładały dodatkowych kosztów.

Pamiętaj o grzejnikach. Zawsze, zanim rozpocznie się sezon grzewczy, dokładnie oczyść kaloryfery z kurzu i innych zanieczyszczeń. Warto je także odpowietrzyć, dzięki czemu poprawisz przepływ ciepła.

Sprawdź, czy zlew, umywalka, prysznic itp. są dobrze uszczelnione. Jeśli istnieją w nich jakieś wycieki wody, ma to prawdopodobnie katastrofalny wpływ na domowe rachunki.

Starsza kobieta z Kielc mieszka w tragicznych warunkachStarsza kobieta z Kielc mieszka w tragicznych warunkachCzytaj dalej

Z pozoru nieistotne szczegóły, które mają ogromny wpływ

Wpuść do mieszkania więcej światła słonecznego. Jeśli twoje okna wychodzą na południe, koniecznie to wykorzystaj. W ciągu dnia odsłoń zasłony i wykorzystaj wpadające do wnętrza ciepło. W nocy z kolei warto postąpić odwrotnie. Zakrywamy okna, aby energia z pokoju nie uciekała.

Aranżacja pokoju ma znaczenie. Często przy kaloryferach stawiamy masywne meble, np. kanapy, która pochłaniają z niego większość ciepła. Postaraj się, aby przy grzejniku nie stały elementy, które blokują przepływ.

Piekąc ciasto czy inne ulubione potrawy, wyłącz piekarnik kilka minut przed wyjęciem dania. Urządzenie wciąż pozostanie ciepłe, ponieważ długo oddaje energię, a ty znacznie oszczędzisz.

Bądź uważny przy codziennych czynnościach

Jeśli zależy ci na ekologii i ograniczeniu wydatków, nie pozostawiaj żadnych urządzeń w trybie gotowości. Odłącz od gniazdka ładowarkę do telefonu czy laptopa, a jeśli wyjeżdżasz na weekend, zadbaj również o odcięcie telewizora, radia i dekodera od prądu. Po co mają niepotrzebnie pobierać energię, narażając cię na koszty?

Warto też pamiętać o kwestii, która na pierwszy rzut oka może wydawać się nie aż tak istotna, a mianowicie zachowanie porządku. Kurz, który osiada na żarówkach i elektronicznych sprzętach może znacznie osłabiać ich wydajność. Dbając o ich dobrą kondycję, sprawimy, że posłużą nam dłużej, a tym samym wpłyną pozytywnie na domowy budżet.

Źródło: techsterowniki.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News