DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jedna rzecz, a marchew nie zgnije po zbiorach. Zawsze o tym pamiętaj
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 01.10.2023 20:29

Jedna rzecz, a marchew nie zgnije po zbiorach. Zawsze o tym pamiętaj

Jak przechowywać marchew na zimę?
Kadr z filmu na kanale na YouTube użytkownika The Elliott Homestead

Marchewka to jedno z najbardziej popularnych warzyw w naszej kuchni. Marchewkę zazwyczaj jako pierwszą wprowadza się małemu dziecku do diety oprócz mleka i później większości z nas smakuje przez całe życie. 

Z marchewki przyrządzamy mnóstwo pysznych dań, na surowo, na ciepło, na słono i słodko. Nie wyobrażamy sobie rosołu bez marchewki, nie brakuje też koneserów marchewkowego ciasta. Jak przechowywać marchew na zimę, by cieszyć się jej świeżością nie tylko latem?

Marchewka smaczna i zdrowa

Marchewka ma mało kalorii, zawiera luteinę, beta-karoten, witaminę A i C oraz witaminy z grupy B, a także sporo składników mineralnych. Znajdziemy w niej dużo magnezu, potasu, żelaza, wapnia, cynku i sodu. 

Miały rację nasze babcie, gdy radziły jeść marchewkę, bo dobrze wpływa na wzrok. Marchewka może nawet zapobiegać rozwojowi takich chorób jak zaćma czy jaskra.

Beta-karoten wpływa korzystnie na wygląd skóry, a prowitamina A ma właściwości przeciwnowotworowe. Marchewka zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi i poprawia pracę układu trawiennego. Witamina C wzmacnia z kolei naszą odporność w okresie jesienno-zimowym.

Projekt bez nazwy (25).jpg
Canva/fcafotodigital, Getty Images Signature

Jak przechowywać marchew na zimę?

Aby marchewka przetrwała zimę, przede wszystkim musi być świeża, ładna i pozbawiona plam. Dobrze też, aby była sucha. Jeśli sami wykopujemy marchewkę z własnych upraw, zadbajmy o jej wysuszenie na słońcu, póki jeszcze są słoneczne dni.

Marchewce będzie służyć suche i ciemne miejsce jak piwnica lub spiżarka. Musimy zadbać o dostęp powietrza, więc umieśćmy marchewkę w przewiewnych skrzyniach. To nie wszystko.

To pomoże marchewce przetrwać zimę

Sprawdzonym sposobem na przechowanie marchewki w zimie jest ułożenie jej w skrzyniach warstwami. Warstwy marchewki powinno oddzielać odpowiednie podłoże. Będzie nim mech torfowy lub wilgotny piasek.

Mech torfowy to szczególny rodzaj mchu znany z tego, że doskonale pochłania wilgoć. Używany jest np. do tworzenia ozdób typu Bonsai. Nam pomoże przechować marchewkę w okresie zimowym. Na podłożu z mchu lub piasku układamy marchewki, warstwa po warstwie i gotowe.

Projekt bez nazwy (26).jpg
Canva/laughingmango, Getty Images Signature

Zobacz także: