Jedna z najniebezpieczniejszych roślin w Polsce. Mylą ją z pietruszką
Jest jedną z najniebezpieczniejszych roślin w Polsce, a z wyglądu przypomina pietruszkę. Mowa o szczwole plamistym, który może doprowadzić do poważnego zatrucia, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Co roku pojawia się na polskich łąkach, jednak informacji o tym, jak bardzo niebezpieczna jest ta roślina, nie ma zbyt wiele. Jak dokładnie wygląd szczwół plamisty i jakie są objawy zatrucia tą rośliną?
Jak wygląda szczwół plamisty?
Szczwół plamisty możemy spotkać praktycznie wszędzie. Ta roślina często wyrasta w naszych ogródkach, spotkamy ją na skrajach lasach, na łąkach, a nawet na poboczach i w miastach. Doskonale sobie radzi w naprawdę różnych warunkach. Tak naprawdę szczwół plamisty, który nietrudno pomylić z pietruszką, znajdziemy w różnych regionach Europy.
Szczwół plamisty ma różne nazwy. Czasem określany jest pietrasznikiem plamistym, psią pietruszką, świńską waszą, czy weszką. Ta silnie trująca roślina może osiągnąć nawet 2 m wysokości. Łodyga szczwołu plamistego jest mocno rozgałęziona i ma podłużne, czerwono-bordowe plamy. Szczwół plamisty możemy również rozpoznać po kwiatach.
Kwiaty szczwołu plamistego są nieduże i białe. Natomiast liście tej rośliny są trójkątne i delikatnie pierzaste. Do złudzenia przypominają liście pietruszki, dlatego nietrudno pomylić te dwie rośliny. Jednak w porównaniu z pietruszką szczwół plamisty jest w całości trujący.
Dlaczego szczwół plamisty jest tak niebezpieczny?
Szczwół plamisty już pojawił się na łąkach i w ogrodach. Ta trująca roślina kwitnie od czerwca do sierpnia. Jest mylona z wieloma roślinami jadalnymi. Liście przypominają pietruszkę, natomiast korzeń szczwołu plamistego czasem można pomylić z korzeniem chrzanu. Jednak podobnie jak w przypadku szaleju jadowitego , szczwół plamisty jest w całości toksyczny.
Ta z wygląd niepozorna roślina ma trujące liście, toksyczne kwiaty, a nawet łodygę. Możemy zatruć się także korzeniem. W szczwole plamistym znajduje się naprawdę sporo toksycznych substancji. Wśród nich między innymi możemy wymienić cykutę, konhydrynę, kwas mrówkowy oraz najniebezpieczniejszą koniinę.
Toksyny zawarte w szczwole plamisty porażającą autonomiczny układ nerwowy. Natomiast pierwsze objawy zatrucia tą rośliną są zauważalne już po 30 minutach od kontaktu ze szczwołem plamistym.
Jakie są objawy zatrucia szczwołem plamistym?
Objawy zatrucia szczwołem plamistym pojawiają się naprawdę szybko. Wśród nich możemy wymienić pieczenie w ustach i gardle, zwiększona produkcja śliny oraz rozszerzone źrenice. Następnie szczwół plamisty prowadzi do osłabienia, utraty wrażliwości na bodźce, skurczów i drżenie mięśni.
W kolejnych etapach zatrucia paraliż zaczyna narastać, obniża się temperatura ciała oraz pojawiają się zaburzenia rytmu serca. Zatrucie tą niebezpieczną rośliną w końcu prowadzi do zaburzenia mowy, a nawet całkowitej utraty przytomności i śpiączki. Natomiast w skrajnych przypadkach szczwół plamisty może doprowadzić do śmierci.
Tego nie wiedziałeś o szczwole plamistym
Co ciekawe podobno to właśnie szczwołem plamistym został otruty Sokrates. Jedni twierdzą, że był to szalej jadowity. Wszystko dlatego, że aktualnie to właśnie szalej jadowity nazywany jest cykutą.
Szczwół plamisty wyjątkowo brzydko pachnie. Niegdyś szczwół plamisty był wykorzystywany w medycynie ludowej. Miał pomagać na bóle reumatyczne. Jednak aktualnie wiadomo, że roślina ta jest bardzo niebezpieczna.