Gdy dowiedziałem się, co na nich jest, już ich nie kupuję. Teraz naczynia myję tylko tak
Gąbki do naczyń wydają się podstawowym akcesorium kuchennym. Wyobrażacie sobie zmywać naczynia bez nich? Tymczasem to właśnie one są siedliskiem licznych bakterii. Przypomnijcie sobie, kiedy ostatnio je wymienialiście.
Teoretycznie należy robić to, co trzy dni, ale bądźmy szczerzy, wyrzucamy je dopiero wtedy, gdy naprawdę się zużyją. Jeśli nagminnie z nich korzystacie, koniecznie zapoznajcie się z tym, jakie mikroorganizmy na nich żerują. Szybko możecie dojść do wniosku, że korzystanie z nich wcale nie jest tak higieniczne.
Gąbki znikną z Twojego domu
Po przeczytaniu tego artykułu nigdy więcej nie weźmiesz gąbki do ręki. Dlaczego? Cóż, mikroorganizmy znajdują się niemalże wszędzie. Nawet jeśli trzymasz sterylny porządek w swojej kuchni, nie jest ona wolna od bakterii.
Zauważ, że idealnym siedliskiem dla nich są wilgotne, ciepłe miejsca. Czy zawsze dbasz o to, aby Twoja gąbka do naczyń była sucha? Ależ skąd. Nawet wyciśnięcie jej nie usunie z niej całej wody. Ponadto jej specyficzna, porowata struktura sprzyja rozwojowi baterii.
Teoretycznie można się przed tym zabezpieczyć, zawsze dokładnie wypłukując gąbkę z pozostałości płynu do mycia naczyń i wszystkich innych zanieczyszczeń i zostawić ją do pełnego wyschnięcia, ale kto tak robi?
W dalszej części artykułu dowiesz się, jakie bakterie rozwijają się na gąbkach do naczyń. Są naprawdę groźne, jeśli przedostaną się do naszego organizmu… Zamiast gąbki używam już tylko tego produktu. Jest o wiele bezpieczniejszy.
Jakie bakterie rozwijają się w gąbce do mycia naczyń?
W gąbce do mycia naczyń rozwijają się bakterie takie jak gronkowiec złocisty, czyli bakteria, która sprzyja wywoływaniu zapalenia skóry, płuc, czy nawet mięśnia sercowego. Dowiedziono, że bakteria ta może wywoływać zapalenie opon mózgowych.
Jeśli myjecie naczynia starą gąbką, bakteria ta może przenikać na Wasze sztućce i naczynia. Oczywiście jak wspomnieliśmy, wymiana gąbki co 3 dni załatwia sprawę, ale jest to dosyć kosztowne zabezpieczenie się przed bakteriami.
Jak zabezpieczyć się przed bakteriami na gąbce
Skoro gąbki do mycia naczyń zawierają groźne bakterie, może warto byłoby je czymś zastąpić? Do mycia naczyń równie dobrze, jak gąbki, nadają się firanki. Stara firanka posłuży za gąbkę do mycia naczyń miesiącami, jeśli po każdym użyciu dokładnie ją wypłuczesz i pozwolisz jej dobrze wyschnąć.
Warto też co jakiś czas wyprać ją w temperaturze 60 stopni Celsjusza, aby zabić bakterie. Interesującym zamiennikiem dla standardowych gąbek, mogą być te wykonane z włókna konopnego, które zachowują swój kształt i użyteczność nawet przez 6 miesięcy.
Takiego typu gąbki, po każdym użyciu warto zamoczyć w wodzie z dwoma łyżeczkami sody oczyszczonej. Gąbka po 15 minutach leżenia w roztworze powinna zostać wypłukana i wysuszona. Co sądzicie o takich alternatywach dla klasycznej gąbki?
Zobacz także:
- Trik z gąbką do naczyń powinien znać każdy. Gdy dowiesz się co potrafi, sam zaczniesz tak robić
- Magiczna gąbka to hit do sprzątania. Ma 1 minus, ludzie nie zdają sobie sprawy
- Ruszt w kuchence gazowej czyszczę tylko tak. Działa za każdym razem