DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jesienią mój dziadek rozsypuje to w ogrodzie. Wiosną cieszy się trawnikiem bez mchu i chwastów
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 29.09.2023 14:08

Jesienią mój dziadek rozsypuje to w ogrodzie. Wiosną cieszy się trawnikiem bez mchu i chwastów

jesienna pielęgnacja trawnika
canva/jamievanbuskirk, canva/SImplyCreativePhotography

Trawnik wymaga naszej troski przez cały rok. Jeśli przygotujemy go już teraz, na wiosnę będzie bujny, zielony i pozbawiony chwastów. Metodę na idealny trawnik zdradził mi dziadek. W ten sposób pozbędziemy się nie tylko niechciany roślin, ale również mchu.

Kondycja trawnika zależy od tego, jak dbamy o niego przez cały rok. Jedną z przyczyn złej kondycji trawy jest zbyt duże zakwaszenie ziemi. Zdradzę, jak sobie z nim poradzić.

Dlaczego na trawniku pojawia się mech i chwasty?

Intensywnie zielona i gęsta trawa to marzenie wielu z nas. Jednak często pojawiają się na niej chwast i mech. Główną przyczyną tego problemu jest silne zakwaszenie gleby, które pojawia się z czasem. Jak powinna wyglądać jesienna pielęgnacja trawnika?

Trawa najlepiej rośnie na ziemi o odczynie 5,5 do 6,5 pH. Kiedy gleba robi się bardziej kwaśna, trawnik zaczyna wyglądać nieestetycznie. Dochodzi do zachwaszczenia, pojawiają się koniczyny i mech.

Teraz mamy idealny moment na poprawę kondycji trawy dzięki jesienne pielęgnacji. Mój dziadek zdradził mi, że teraz możemy wykonać wapnowanie, którego efekty zobaczymy już na wiosnę. 

jesienna pielęgnacja trawnika
Canva / Magic K, Pexels

Co to jest wapnowanie trawnika? Ten zabieg należy wykonać jesienią

Wapnowanie trawnika jest niezbędne, jeśli gleba w ogrodzie zrobiła się zbyt kwaśna. Dzięki niemu wróci do optymalnego dla trawy pH. Przed samym zabiegiem warto sprawdzić, jaki odczyn ma gleba w ogrodzie.

Jesienna pielęgnacja trawnika powinna obejmować wapnowanie trawnika. Dzięki temu w przyszłym sezonie trawa będzie wyglądała dużo lepiej. Do zabiegu najlepiej wykorzystać specjalne nawozy wapnowo-węglowe w formie granulatu.

Ważny jest wybór odpowiedniego dnia do jesiennej pielęgnacji trawnika. Samego zabiegu nie musimy wykonywać co roku. Kiedy dokładnie wapnować trawnik? Potrzebne będą odpowiednie warunki.

Kiedy wapnować trawnik?

Jesienną pielęgnację trawnika warto wykonywać co 3-4 lata. Dzięki temu utrzymamy odpowiednie pH gleby, a trawa w ogrodzie będzie gęsta i intensywnie zielona. Jaki dzień wybrać na zabieg?

Wapnowanie wykonujemy w bezwietrzny i suchy dzień. Nie należy łączyć jesiennej pielęgnacji trawnika z nawożeniem. W takiej sytuacji możemy doprowadzić do całkowitego spalenia trawy.

jesienna pielęgnacja trawnika
Canva / Mariusz Blach, Getty Images

Zobacz także: