Jest proste w uprawie, zdrowe i smakuje jak cola. To zioło pokochały miliony
Któż z nas nie marzy o pięknym, aromatycznym ogrodzie. Niestety, aby ogród pięknie wyglądał i nieziemsko pachniał, należy włożyć w to wiele pracy. Czy musi tak być? Jak się okazuje, nie koniecznie. Wystarczy posadzić to drzewko w ogrodzie.
W naturze wstępują zioła, które swoim zapachem oraz wyglądem urozmaicają okoliczną przestrzeń. Do takich z pewnością zalicza się zioło o aromacie coli. Boże drzewko – bo tak też jest nazywane – to od wieków ceniona roślina zielarka, którą możecie posadzić z powodzeniem w swoim ogrodzie.
Zioło o aromacie coli w ogrodzie
Zioło o aromacie coli to tak naprawdę bylica boże drzewko. Roślina ta znana jest od lat i uważana jest za roślinę zielarską. Pochodzi ona z Azji, chociaż świetnie odnalazła się również w Polskim klimacie. Roślina ta z pozoru jest zwykłym krzewem.
Dorasta on do 1,5 metra wysokości, charakteryzuje się sinozielonymi, rozgałęzionymi pędami, o pierzastych liściach. Roślina ta kwitnie od lipca do września i cechuje się silnym zapachem, który łudząco przypomina pewien popularny napój.
Jego aromat można porównać do zapachu coli. Zioło o aromacie coli jest prężnie wykorzystywane w lecznictwie. Zawiera olejki eteryczne, kumaryny, cyneol, garbniki i związki goryczkowe.
Zioło o aromacie coli i jego zastosowanie
Zioło o aromacie coli od lat wykorzystywane jest w ziołolecznictwie. Wyciąg z niego wspomaga wytwarzanie żółci. Wspomaga także rozluźnienie mięśni gładkich, co przyspiesza przepływ żółci do dwunastnicy.
Zioło o aromacie coli pobudza także trawienie, ułatwiając przyswajanie witamin i minerałów z pokarmów. Ma także działa przeciwzapalne i ściągające. Z powodzeniem napary z bylicy bożego drzewka stosuje się przy dolegliwościach wątroby i drogach żółciowych.
Zioło o aromacie coli polecane jest także na bóle brzucha, brak apetytu czy przy nasilonych biegunkach. Zauważono, że wspomaga ono też leczenie stanów zapalnych jelita grubego.
Zioło o aromacie coli – jak je uprawiać?
Zioło o aromacie coli wymaga niewiele do uprawy. Należy sadzić go w nasłonecznionych miejscach na glebie próchniczej o odczynie obojętnym. Zaleca się osłonić je przed wiatrem. Warto także regularnie je przycinać co sprzyja lepszemu rozkrzewieniu.
Zioło o aromacie coli powinno być regularnie nawadniane na nawożone głównie kompostem czy nawozem typu biohumus. Najprościej jest rozmnażać je przez sadzonki. Jak widzicie, jest ono proste w uprawie, a znacząco może poprawić nasze zdrowie. Warto zatem zaryzykować i posadzić je w swoim ogrodzie.