Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jest zmorą ogrodników. Zbierz ją latem, jesienią na pewno się przyda
Paulina Korzec
Paulina Korzec 03.07.2024 09:48

Jest zmorą ogrodników. Zbierz ją latem, jesienią na pewno się przyda

Nawłoć
domekiogródek.pl/ Paulina Korzec

Nie wszystkie chwasty w naszych ogrodach są nieużyteczne. Nie oznacza to, że powinny bezkarnie porastać nasze grządki, ale jeśli już bierzemy się za pielenie, warto wiedzieć, które z usuwanych roślin możemy wykorzystać na inne sposoby.

Przykładem takiego ekspansywnego, a zarazem użytecznego gatunku jest nawłoć kanadyjska. Jest co prawda chwastem, ale słynie także ze swoich właściwości leczniczych. Jak można wykorzystać tę roślinę i dlaczego warto?

Piękna i problematyczna nawłoć

Nawłoć kanadyjska, jak łatwo wywnioskować, wywodzi się z terenów Ameryki Północnej. Do Europy została sprowadzona w XVII jako gatunek ozdobny i szybko trafiła również do Polski.

Roślinie, która osiąga wysokość nawet 2 m i posiada charakterystyczne, lancetowate liście, nie sposób odmówić urody, Dodają jej zwłaszcza zebrane w grona żółte kwiaty, pojawiające się na przełomie lata i jesieni.

Wkrótce okazało się jednak, że nowy gatunek może przynieść więcej szkód niż pożytku. Już w XIX w. zaczęły pojawiać się doniesienia o inwazyjnym charakterze tej rośliny. Później było już tylko gorzej.

Nawłoć
Fot. domekiogródek.pl/ Paulina Korzec

Ekspansja nawłoci kanadyjskiej w Polsce

Problematyczna natura nawłoci wynika z dwojakiego sposobu jej rozmnażania, które odbywa się poprzez wysiew, ale także wegetatywnie, poprzez kłącza. Przez to nawłoć kolonizuje nowe tereny w błyskawicznym tempie.

Porasta nieużytki, łąki, obrzeża lasów i dróg, a także skarpy i nasypy, skąd wdziera się na obszary pól uprawnych oraz do naszych ogrodów. Wszędzie tam powoduje degradację środowiska i zubożenie ekosystemu, wypierając inne gatunki roślin.

Właściwości użytkowe nawłoci

Chociaż nawłoć jest chwastem, a jej ekspansywność to poważny problem, jest to jednak także roślina, którą można wykorzystywać na różne sposoby. Słynie ze swoich właściwości leczniczych, które zawdzięcza bogatej zawartości substancji aktywnych, w tym saponin, glikozydów, alkaloidów, a także witaminy C i olejków eterycznych.

Nawłoć działa przeciwzapalnie i napotnie, a także antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo, dlatego bywa stosowana w walce z różnymi infekcjami. Dzięki właściwościom moczopędnym i odtruwającym wspomaga leczenie chorób nerek, oczyszcza organizm i wspiera pracę układu trawiennego.

Jak wykorzystać nawłoć w praktyce?

Aby skorzystać z cennych właściwości nawłoci kanadyjskiej, warto sięgnąć po różne produkty na bazie tej rośliny. Przyrządza się z niej napary, przygotowuje maści i płukanki, a nawet dodaje do kąpieli. Świetnym rozwiązaniem jest także przygotowanie syropu z nawłoci, który można stosować na grypę i przeziębienia.

Oczyszczone kwiaty nawłoci zalewamy wrzątkiem i odstawiamy. Po upływie doby napar przecedzamy i dodajemy do niego sok ze sparzonej cytryny oraz 30-50 dg cukru trzcinowego na litr płynu. Roztwór mieszamy i zagotowujemy, a następnie przelewamy do butelek i pasteryzujemy.

Warto również wspomnieć, że nawłoć kanadyjska jest rośliną miododajną. Miód nawłociowy wykazuje silną aktywność antybiotyczną, działa odkażająco, a także wspomaga pracę układu moczowego, nerwowego i krążenia.

Zobacz także: