Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Już w lutym spryskaj nim drzewa owocowe. Żaden grzyb nie będzie miał szans
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 03.02.2024 16:15

Już w lutym spryskaj nim drzewa owocowe. Żaden grzyb nie będzie miał szans

oprysk drzew owocowych w lutym
Canva / JoaBal

Czas przygotować ogród na wiosnę. Jeśli chcemy mieć gwarancję obfitych zbiorów w tym roku, musimy odpowiednio wcześnie zabezpieczyć rośliny przed szkodnikami i chorobami. Przyszedł najlepszy moment, żeby się tym zająć.

Wiele osób zaczyna pryskać drzewka owocowe, kiedy pojawią się na nich pierwsze liście. O tym, kiedy i czym należy spryskać rośliny, informuje Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Dlaczego oprysk drzew owocowych w lutym jest tak ważny?

Kiedy wykonać pierwszy oprysk?

Drzewka owocowe pryskamy w różnych terminach. Tak naprawdę pierwszy oprysk należy wykonać w lutym, zanim na drzewach pojawią się liście. W ten sposób wyeliminujemy szkodniki i zadziałamy profilaktycznie.

Termin pryskania roślin zależy w dużej mierze od pogody. Musimy wybrać odpowiedni dzień, ponieważ temperatura nie powinna być niższa niż 6 stopni Celsjusza. Co jeszcze ma znaczenie?

Najlepiej wybrać pochmurny i bezwietrzny dzień. W tym czasie możemy wykorzystać naturalne preparaty, które zadziałają profilaktycznie i już teraz ochronią drzewka przed szkodnikami.

oprysk drzew owocowych w lutym.jpg
canva/Superkhalisticks

Profilaktyczny oprysk drzew owocowych w lutym

Celem oprysku drzew owocowych w lutym jest wyeliminowanie szkodników i profilaktyka, gdyż drzewka po zimie bardzo często atakowane są przez grzyby. Szczególną uwagę warto poświęcić brzoskwini, którą często atakuje choroba o nazwie kędzierzawość liści brzoskwini.

W lutym wykonujemy oprysk preparatami, które zawierają związki miedzi. Pryskamy nie tylko brzoskwinie, ale i pozostałe drzewka. Jabłonie, śliwy, wiśnie i inne także narażone są na powstawanie trudnych do wyleczenia chorób wywołanych przez grzyby.

Gdy grzyb rozwinie się w sezonie, warto wykorzystać ekologiczne preparaty, jak wyciąg z krwawnika, czy gnojówka z pokrzywy, która doskonale ochroni drzewka. 

Już teraz wykonaj oprysk drzew owocowych

Pozostałe drzewka możemy spokojnie spryskać również wyciągiem z krwawnika. Jeśli w minionych latach pojawiły się w twoim ogrodzie przędziorki lub miseczniki warto dodatkowo zastosować preparat na bazie oleju.

Przeciwko mszycom świetnie sprawdzi się oprysk z rumianku. Zwalczy je też gnojówka z pokrzyw lub preparat przygotowany z czosnku, krwawnika i pokrzywy. Nie czekaj i spryskaj rośliny już w lutym, a w sezonie zbierzesz pełne kosze pysznych owoców.

oprysk drzew owocowych.jpg
canva/Atila Book Colosabi

Zobacz także: