Zrób w czerwcu. Pory będą dwa razy większe
W czerwcu większość naszych roślin uprawnych jest w fazie intensywnego wzrostu i owocowania. Warzywa rozwijają się i dojrzewają, jednak nie powinno się to odbywać bez naszego udziału. Pielęgnacja roślin właśnie teraz jest bardzo ważna i może wpłynąć na jakość oraz ilość plonów.
Nie inaczej jest w przypadku porów. Zadbajmy o nie szczególnie właśnie teraz, by zebrać okazałe i przepyszne warzywa. Jakie czynności warto wykonać w czerwcu, jeśli zależy nam na dużych i zdrowych porach?
W czerwcu zadbaj o swoje uprawy
W czerwcu większość naszych warzyw jest już wysianych i przesadzonych do gruntu, jednak nie oznacza to, że powinniśmy z założonymi rękoma czekać na zbiory. Wręcz przeciwnie, właśnie teraz należy dołożyć wszelkich starań, by plony były satysfakcjonujące.
Dotyczy to również porów, które chętnie uprawiamy w swoich ogródkach, a które wymagają kilku prostych zabiegów, by urosły zdrowe, duże i smaczne.
Właśnie teraz pory intensywnie pną się do góry, ale zależy nam przede wszystkim na dorodnych częściach podziemnych tego warzywa. Co zrobić, by białe części porów rosły grube i soczyste?
Jak uprawiać pory?
Aby uzyskać dorodne pory, wysiewamy je na stanowisku słonecznym, o żyznej i przepuszczalnej glebie. Jeszcze lepsze plony uzyskamy z uprawy z rozsady. Na etapie przygotowywania rozsady możemy przyciąć liście o ok. 1 cm, co pomoże uzyskać grubszą łodygę.
Aby w ziemi nie zabrakło cennych składników odżywczych, warto jeszcze przed uprawą warzyw wzbogacić glebę naturalnymi nawozami, takimi jak kompost lub obornik. Kilka razy na sezon warto także odżywić pory, podając naturalne preparaty, np. gnojówkę z pokrzywy.
Ważne jest utrzymanie umiarkowanej wilgoci w podłożu - nie można dopuścić ani do przelania roślin, ani do suszy. Warto przy tym pamiętać, że podlewamy pora zawsze po ziemi, dostarczając wodę do korzeni, a nie po liściach.
Tak uzyskasz duże i grube pory
Szczególną uwagę poświęćmy częściom podziemnym pora. Aby stymulować ich rozrost, należy przeprowadzić kilka zabiegów pielęgnacyjnych. Po pierwsze, koniecznie usuńmy kwiaty pora. Jeśli pozostawimy kwiatostany, roślina dostarczy mniej substancji odżywczych do części podziemnych.
Po drugie, w czerwcu przeprowadzamy podsypywanie zwane również kopczykowaniem. Polega ono na obsypywaniu ziemią fragmentu łodygi pora znajdującego się tuż nad ziemią. Dzięki temu por wykształci grubsze i dłuższe białe części, które są najsmaczniejsze.
Do powyższych zabiegów warto także dołączyć regularne odchwaszczanie oraz ewentualnie ściółkowanie, które także pomaga pozbyć się chwastów, a dodatkowo umożliwia utrzymanie wilgotnego podłoża.
Zobacz także:
- Jak pozbyć się białych muszek z kwiatów i warzyw? Prosty sposób
- Moje ogórki rosną zdrowe i duże. Pomogła mi w tym jedna metoda
- Zrób zaraz po zbiorach. W przyszłym roku czereśni będzie jeszcze więcej