Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Kup w aptece za 8 zł. Schłodzisz mieszkanie bez klimatyzacji
Kamil Świętek
Kamil Świętek 17.06.2024 11:39

Kup w aptece za 8 zł. Schłodzisz mieszkanie bez klimatyzacji

Upały
Fot. Shutter/Gold Picture, Canva/SUNG YOON JO

Meteorolodzy ostrzegają przed nawrotem fali upałów. Jeśli wiecie, że źle je przechodzicie, już dzisiaj dowiedzcie się, jak schłodzić mieszkanie.

Wbrew pozorom klimatyzacja nie jest wam potrzebna. Wystarczy zwykły wentylator, który nieco „pomiesza” powietrze w pomieszczeniu i trochę kreatywności.

Wykorzystaj przedmiot z apteki i ciesz się „chłodnym” latem

Jak na ironię, jeszcze kilka miesięcy temu narzekaliśmy na fatalną aurę, a w tym momencie z utęsknieniem patrzymy na jesienne i zimowe fotografie. Cóż, człowiekowi ciężko dogodzić.

Mamy dla was jednak dobrą wiadomość. O wiele prościej jest schłodzić mieszkanie i je ogrzać – a na pewno taniej. Zatem, jak schłodzić mieszkanie w upał? Wystarczy, że zaopatrzycie się w aptece w folię NRC (koc ratunkowy), która znana jest ze swoich właściwości termoizolacyjnych.

Jeśli zawiesicie koc termiczny po wewnętrznej stronie okna srebrną stroną w kierunku szyby, stworzycie barierę odbijającą promienie słoneczne. Zwykle folia życia sprzedawana jest w rozmiarach 160 x 200 cm, więc nie powinniście mieć problemu z zakryciem powierzchni okna. Cena też nie powala. Kupicie ją za 8 zł w aptece.

Upały 2.jpg
Fot. Canva/KittisakJirasittichai, Getty Images

Jak założyć folię NRC na szybę?

Skoro wiecie już, jak schłodzić mieszkanie w upał, zastanówmy się, jak możliwie skutecznie przymocować filię NRC do szyby. Pomoże nam w tym zwykła taśma klejąca.

Z jej pomocą przyklejcie folię NRC do ramy okna i gotowe. Pamiętajcie tylko, aby po fali upałów ściągnąć taśmę, gdyż jeśli ta za długo przylega do okna, może stać się trudna do usunięcia.

Folia NRC to nie wszystko. Połącz ją z fizyką

Nowoczesne sposoby na to, jak schłodzić mieszkanie w upał to jednak nic, przy czystych prawach fizyki. Jeśli połączycie te techniki, znacząco obniżycie temperaturę w mieszkaniu.

Pamiętajcie, aby rano i wieczorem dobrze przewietrzyć mieszkanie. Warto także używać w pomieszczeniach wentylatorów, które dadzą nam przyjemną ulgę kojącym strumieniem powietrza.

W okresie największych upałów, gdy wychodzicie z domu, zasłońcie żaluzje. To znacząco ograniczy ilość światła słonecznego, które wpada do waszych mieszkań. Jak widzicie, walka z upałami wcale nie jest taka trudna, jak mogłaby się wydawać.

koc termiczny.jpg
Fot. Shutter/Pavlo Lys

 

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: Dom pogoda IMGW