Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Kanie są teraz w każdym lesie. Dzięki 5 różnicom nie pomylisz ich ze sromotnikiem
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 31.10.2023 10:28

Kanie są teraz w każdym lesie. Dzięki 5 różnicom nie pomylisz ich ze sromotnikiem

kanie
canva/iosifbudau, Magdalena Patacz

Sezon na grzyby trwa w najlepsze. W niektórych regionach nadal możemy znaleźć smakowite okazy. Jednym z najbardziej cenionych grzybów są kanie. Jednak łatwo pomylić je z muchomorem sromotnikowym.

Muchomor sromotnikowy zawiera toksyny, które momentalnie niszczą wątrobę, prowadząc do śmierci. To właśnie dlatego wiele osób unika zbierania kani. Wystarczy jednak, że poznasz 5 zasadniczych różnic między grzybami, a na pewno unikniesz tragicznej w skutkach pomyłki.

Niezwykłe walory smakowe kani

Czubajka kania szczególnie doceniana jest przez wprawionych grzybiarzy. Najlepiej zjeść ją zaraz po zebraniu. Suszenie i mrożenie kani to nie najlepszy pomysł. Traci wtedy wszystkie swoje walory smakowe.

Kanie najlepiej zjeść jeszcze tego samego dnia. Doskonale smakują smażone i panierowane jak kotlety schabowe. Jednak wiele osób obawia się, zbierać kanie, ponieważ łato je pomylić z muchomorem sromotnikowym.

Kania ma kilka znaczących różnic, które dadzą nam pewność, że nie mamy do czynienia z muchomorem sromotnikowym. Na co dokładnie zwrócić uwagę w czasie grzybobrania? Jest 5 znaczących różnic.

kanieeee.jpg
autor zdjęcia: Magdalena Patacz

Jak odróżnić kanię od muchomora?

Pierwszą znaczącą różnicą jest kapelusz. Kanie mają płaski kapelusz z charakterystycznym garbikiem pośrodku. Powierzchnia kapelusza kani jest chropowata z plamkami. Muchomor nie ma garbika, a jego kapelusz jest gładki i lśniący. Ma kolor oliwkowy.

Kolejną różnicą między kanią a muchomorem sromotnikowym są blaszki. Kani mają beżowe, natomiast u muchomora sromotnikowego są białe. Poza tym kilka różnic możemy zaobserwować na nóżce.

Nóżka kani jest długa i pokryta zygzakowatym brązowym wzorem. Natomiast nóżka muchomora sromotnikowego jest biała. Co jeszcze różni te dwa grzyby? Jeszcze znajdziemy kilka innych elementów.

kanie
Canva / Montonature, Getty Images Signature

Tak rozpoznasz kanię

Kanie od sromotnika odróżnimy też po pierścieniu na nóżce. U kani czubatki jest on ruchomy, natomiast w przypadku muchomora pierścień przypomina zwisającą falbankę. Pierścień muchomora nie jest ruchomy.

 Co ciekawe grzyby rozpoznamy też po zapachu. Jeśli nadal nie mamy pewności, kanie warto powąchać. Zapach w przypadku czubatki jest typowo grzybowy. Muchomor sromotnikowy pachnie słodkawo i mdło.

Przechwytywanie.JPG
Shutterstock, zdjęcie z portalu pysznosci.pl

Zobacz też: