Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Kasztany przydadzą Ci się w domu. Od razu zaczniesz je zbierać
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 12.09.2023 14:49

Kasztany przydadzą Ci się w domu. Od razu zaczniesz je zbierać

kasztany
Canva / henrik1978, Getty Images

Jasień nadchodzi, a to oznacza zbieranie kasztanów. Zdecydowanie są one symbolem zbliżającej się pory roku. Co ciekawe można je wykorzystać na wiele sposobów. Będą niezastąpionym wsparciem w łazience oraz w walce ze szkodnikami.

Niektórzy wierzą, że kasztany podobnie jak niektóre kamienie, mogą wchłaniać negatywną energię. W ten sposób chronią nasz dom. Niżej podpowiemy kilka praktycznych zastosowań kasztanów.

Niezwykłe właściwości kasztanów

Czasem kasztany wsadzone pod poduszkę mają ochronić nas przed wcześniej wspomnianą negatywną energią. To jednak jedynie przesąd. Inaczej jest w przypadku wpływu kasztanów na naszą urodę.

Naukowcy potwierdzili, że preparaty z kasztanów mogą zbawiennie wpływać na cerę naczynkową. Dodatkowo działają przeciwzapalnie i mogą pomóc nam przetrwać chłodniejszą część roku.

Ogromną zaletą kasztanów jest działanie przeciwko niechcianym gościom w domu. Kasztany będą chronić nasz dom przed niektórymi owadami. Zrobimy z nich także rewelacyjny preparat do prania. Jak je wykorzystać? W artykule wyjaśniamy.

kasztany
Canva / hansbenn, Pixabay

Kasztany pomogą wypędzić pająk i robaki z domu

Niektóre robaki nie przepadają za kasztanami. Właśnie dlatego kilka sztuk możemy położyć na parapecie. Dzięki temu do domu nie będą wchodzić pająki i inne insekty, za którymi nie przepadamy.

Możemy kasztany wykorzystać również przeciwko mszycom. Wystarczy kasztany rozdrobnić w blenderze i powstały proszek wymieszać z gorącą wodą. Tak powstały oprysk stosujemy na mszyce.

Nie każdy wie, że z kasztanów możemy zrobić również płyn do prania. To naprawdę proste i ekologiczne rozwiązanie. Niżej wyjaśniamy, jak stosować kasztany w czasie prania. Możesz być w szoku.

Płyn do prania z kasztanów

Na jedno pranie będziemy potrzebować około 5-10 kasztanów. Rozdrabniamy je w belnderze i zalewamy szklanką gorącej wody. Następnie zostawiamy na około 3 godziny i odcedzamy.

Tak przygotowany płyn do prania stosujemy w szufladce na detergenty w pralce. Nie musimy stosować innych chemicznych dodatków. Dowiedz się też, jak wyhodować kasztanowiec w ogrodzie.

kasztany
Canva / 1195798, Pixabay
Powiązane
Materiały promocyjne
Przygotowanie do zbiorów: jakie narzędzia powinien mieć każdy ogrodnik?
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10