DomekIOgrodek.pl
Kasztany w ogrodzie – jak wyhodować kasztanowca?

pixabay.com/Peggychoucair (CC0 Domena publiczna)

Kasztany w ogrodzie – jak wyhodować kasztanowca?

9 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Kasztany i tworzone z nich ludziki to symbol dzieciństwa wielu z nas. To również wyznacznik wkraczania w dorosłość – kasztany kwitną w czasie, gdy maturzyści podchodzą do egzaminów. Mamy z nimi zwykle pozytywne skojarzenia, więc może w

Kasztany a kasztanowce – czym się różnią?

Kasztanowiec to drzewo należące do rodziny mydleńcowatych, wśród których wyróżniamy 25 gatunków. Nie są to nasze drzewa rodzime, pochodzą z Ameryki Północnej, Azji i wschodniej Europy. Najpowszechniejszym gatunkiem w Polsce jest kasztanowiec zwyczajny.

Kasztanowce dorastają do 40 m wysokości. Kwitną w maju, wytwarzając dorodne, piramidalne kwiatostany, a następnie rodzą charakterystyczne, zwane kasztanami owoce. Jest to jednak nazwa myląca, ponieważ „prawdziwe” kasztany to inny rodzaj rośliny. Owoce rodzone przez kasztanowca są niejadalne, a nawet lekko trujące.

Kasztany natomiast należą do rodziny bukowatych i wśród nich wyróżniamy 12 gatunków pochodzących z Azji Wschodniej i Ameryki Północnej, z najpowszechniejszym również w naszym kraju kasztanem jadalnym.

Kasztanowce są jednak łatwiejsze w uprawie i bardziej dostępne. Nie ustępują wyglądem „prawdziwym” kasztanom – są ozdobne, mają intensywnie zielone liście, przebarwiające się jesienią na żółto i wytwarzają atrakcyjne kwiatostany, największe wśród europejskich drzew.

Wśród odmian naszych swojskich „kasztanów” na uwagę zasługują:

  • Kasztanowiec czerwony – o skórzastych liściach i czerwonych kwiatostanach. Jego owoce nie posiadają tylu kolców, co znane nam kasztany na kasztanowcu zwyczajnym;

  • Kasztanowiec żółty – wyróżniający się kwiatami żółtymi, w pomarańczowe plamki. Ich korona jest mniejsza niż w przypadku poprzednika;

  • Kasztanowiec drobnokwiatowy – odmiana niska, ale bardzo rozłożysta, o dekoracyjnych kwiatostanach.

Jeśli jednak zależy Ci na odmianie najmniej wymagającej, wybierz kasztanowca zwyczajnego.

undefinedKasztany w ogrodzie – wymagania kasztanowca zwyczajnego

Stanowisko dla kasztanowca powinno być słoneczne, ewentualnie częściowo zacienione, z żyznym, bogatym w substancje odżywcze podłożem. Zapewni mu to optymalne warunki do rozwoju i sprawi, że drzewo będzie bardziej odporne na choroby i szkodniki.

Lepiej, żeby towarzystwo kasztanowca nie stanowiły dużo mniejsze rośliny, ponieważ rzuca on dużo cienia, odbierając innym dostęp do światła słonecznego. Lepiej więc sadzić go jako soliter, pojedynczo lub w towarzystwie innych kasztanowców, np. w formie kasztanowej alei.

Niektórzy próbują wyhodować drzewka, sadząc do gruntu kasztany, ale znacznie łatwiejsze i pewniejsze jest zakupienie drzewka w szkółce drzewnej. Takie sadzonki można wsadzać do gruntu przez cały okres wegetacyjny, o ile ziemia nie jest nadmiernie przesuszona lub zbyt wilgotna.

  1. Wykop dołek głęboki jak ten, w którym znajdowało się drzewko w pojemniku;

  2. Jeśli sadzisz więcej drzewek, pamiętaj o zachowaniu sporego odstępu między okazami, by dorosłe drzewa miały odpowiednią przestrzeń;

  3. Ostrożnie wyjmij drzewko z pojemnika i przesadź je do gruntu.

Kasztanowiec zwyczajny jest odporny na mróz. Osłon wymagają jedynie młode sadzonki. Za to niezbyt dobrze znosi on suszę, dlatego pamiętaj o regularnym podlewaniu drzewek.

Nawożenie organiczne jest wskazane w przypadku mniej bogatych, np. piaszczystych gleb.

undefinedKasztany w ogrodzie – szkodniki kasztanowca zwyczajnego

Zagrożeniem dla kasztanowca, prócz chorób grzybowych, jest szrotówek kasztanowcowiaczek –bardzo groźny szkodnik. Ten przypominający małego motyla owad, a właściwie jego larwy, powodują duże szkody na drzewach kasztanowca.

Wśród objawów żerowania szrotówka są głównie plamy na liściach, które mogą mieć średnicę nawet 12 cm. Inwazja larw może spowodować zupełne opadanie liści, a osłabione w ten sposób drzewa nie wydadzą licznych kwiatostanów, zatem kasztany również nie powstaną.

Sposobem na te szkodniki jest systematyczne grabienie i niszczenie porażonych liści, jak również zapraszanie do ogrodu sikorek – naturalnego wroga szrotówka.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Wielu z nas popełnia błąd podczas cięcia malin. Skutki mogą być opłakane

  • Pod ich posadzką zalęgły się szczury. Widok jest straszny

  • Genialny trik na mycie paneli bez smug

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >