DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Kasztany w ogrodzie – jak wyhodować kasztanowca?
pixabay.com/Peggychoucair (CC0 Domena publiczna)

Kasztany w ogrodzie – jak wyhodować kasztanowca?

9 kwietnia 2021
Autor tekstu: Marta Idzikowska

Kasztany a kasztanowce – czym się różnią?

Kasztanowiec to drzewo należące do rodziny mydleńcowatych, wśród których wyróżniamy 25 gatunków. Nie są to nasze drzewa rodzime, pochodzą z Ameryki Północnej, Azji i wschodniej Europy. Najpowszechniejszym gatunkiem w Polsce jest kasztanowiec zwyczajny.

Kasztanowce dorastają do 40 m wysokośc i. Kwitną w maju, wytwarzając dorodne, piramidalne kwiatostany, a następnie rodzą charakterystyczne, zwane kasztanami owoce. Jest to jednak nazwa myląca, ponieważ „prawdziwe” kasztany to inny rodzaj rośliny. Owoce rodzone przez kasztanowca są niejadalne, a nawet lekko trujące.

Kasztany natomiast należą do rodziny bukowatych i wśród nich wyróżniamy 12 gatunków pochodzących z Azji Wschodniej i Ameryki Północnej, z najpowszechniejszym również w naszym kraju kasztanem jadalnym.

Kasztanowce są jednak łatwiejsze w uprawie i bardziej dostępne. Nie ustępują wyglądem „prawdziwym” kasztanom – są ozdobne, mają intensywnie zielone liście, przebarwiające się jesienią na żółto i wytwarzają atrakcyjne kwiatostany, największe wśród europejskich drzew .

Wśród odmian naszych swojskich „kasztanów” na uwagę zasługują:

  • Kasztanowiec czerwony – o skórzastych liściach i czerwonych kwiatostanach. Jego owoce nie posiadają tylu kolców, co znane nam kasztany na kasztanowcu zwyczajnym;

  • Kasztanowiec żółty – wyróżniający się kwiatami żółtymi, w pomarańczowe plamki. Ich korona jest mniejsza niż w przypadku poprzednika;

  • Kasztanowiec drobnokwiatowy – odmiana niska, ale bardzo rozłożysta, o dekoracyjnych kwiatostanach .

Jeśli jednak zależy Ci na odmianie najmniej wymagającej, wybierz kasztanowca zwyczajnego.

undefinedKasztany w ogrodzie – wymagania kasztanowca zwyczajnego

Stanowisko dla kasztanowca powinno być słoneczne, ewentualnie częściowo zacienione, z żyznym, bogatym w substancje odżywcze podłożem . Zapewni mu to optymalne warunki do rozwoju i sprawi, że drzewo będzie bardziej odporne na choroby i szkodniki.

Lepiej, żeby towarzystwo kasztanowca nie stanowiły dużo mniejsze rośliny, ponieważ rzuca on dużo cienia, odbierając innym dostęp do światła słonecznego . Lepiej więc sadzić go jako soliter, pojedynczo lub w towarzystwie innych kasztanowców, np. w formie kasztanowej alei.

Niektórzy próbują wyhodować drzewka, sadząc do gruntu kasztany, ale znacznie łatwiejsze i pewniejsze jest zakupienie drzewka w szkółce drzewnej. Takie sadzonki można wsadzać do gruntu przez cały okres wegetacyjny, o ile ziemia nie jest nadmiernie przesuszona lub zbyt wilgotna.

  1. Wykop dołek głęboki jak ten, w którym znajdowało się drzewko w pojemniku;

  2. Jeśli sadzisz więcej drzewek, pamiętaj o zachowaniu sporego odstępu między okazami, by dorosłe drzewa miały odpowiednią przestrzeń;

  3. Ostrożnie wyjmij drzewko z pojemnika i przesadź je do gruntu.

Kasztanowiec zwyczajny jest odporny na mróz. Osłon wymagają jedynie młode sadzonki. Za to niezbyt dobrze znosi on suszę, dlatego pamiętaj o regularnym podlewaniu drzewek.

Nawożenie organiczne jest wskazane w przypadku mniej bogatych, np. piaszczystych gleb.

undefinedKasztany w ogrodzie – szkodniki kasztanowca zwyczajnego

Zagrożeniem dla kasztanowca, prócz chorób grzybowych, jest szrotówek kasztanowcowiaczek –bardzo groźny szkodnik. Ten przypominający małego motyla owad, a właściwie jego larwy, powodują duże szkody na drzewach kasztanowca.

Wśród objawów żerowania szrotówka są głównie plamy na liściach , które mogą mieć średnicę nawet 12 cm. Inwazja larw może spowodować zupełne opadanie liści, a osłabione w ten sposób drzewa nie wydadzą licznych kwiatostanów, zatem kasztany również nie powstaną.

Sposobem na te szkodniki jest systematyczne grabienie i niszczenie porażonych liści, jak również zapraszanie do ogrodu sikorek – naturalnego wroga szrotówka.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Obserwuj nas w
autor
Marta Idzikowska

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy