Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Kiedy i jak przesadzać aloes? Dzięki 1 zasadzie wypuści nowe pędy
Kamil Świętek
Kamil Świętek 24.05.2023 16:11

Kiedy i jak przesadzać aloes? Dzięki 1 zasadzie wypuści nowe pędy

Wiecie jak uprawiać aloes? Zobaczcie jak go przesadzać!
Kadr z filmu na Youtubie z kanału ogród na co dzień

Aloes, roślina, która wykorzystywana byłą od lat w medycynie niekonwencjonalnej, czasem została doceniona także przez producentów kosmetyków. Zobacz, jak w domowych warunkach ją uprawiać, a tak odwdzięczy Ci się bogatym w wartości odżywcze plonem.

Aloes – charakterystyka i właściwości

Aloes to roślina, która wykorzystywana byłą od lat w medycynie niekonwencjonalnej, a z czasem została doceniona także przez producentów kosmetyków. Najbardziej popularnym preparatem, w którego skład wchodzi aloes, jest oczywiście Aloe Vera.

Nie przepłacaj za ten produkt. To nic innego jak sok z aloesu, który możesz wyhodować w domu, a następnie przerobić go na własny żel aloesowy. Jedyne co musisz wiedzieć, to jak uprawiać aloes.

Aloes to roślina pustynna. Jej najbardziej popularnym gatunkiem są między innymi aloes zwyczajny, drzewiasty, czy ościsty. Uważaj jednak na sadzonki, które kupisz w sklepie. Niektóre z sadzonek mają doklejone sztuczne kwiaty. Sprawdź ten aspekt przed zakupem.
 

15 zł i po kleszczach. Wszystkie się przykleją Dawid Kubacki wyjawił, jak czuje się jego żona. Wróciła już do ich górskiej willi

Aloes zwyczajny – łatwa hodowla i wiele zastosowań

Aloes zwyczajny to najczęściej wybierana aloes do uprawy w domu. Wymaga on minimum pielęgnacji. Wystarczy tylko go podlewać i zagwarantować mu miejsce do rozwoju. Roślina ta nie lubi przelewania. Jej gleba nie powinna być zbyt mokra, ale nie dopuszczaj także do jej przesuszenia.

Notorycznie przelewany aloes zacznie gnić. Pamiętając o jego pochodzeniu, uprawa stanie się przyjemnością. Zimą zalecamy uprawę aloesu w niższych temperaturach (nawet około 10 stopni Celsjusza), a ten może zakwitnąć.

Aloes.png
Canva/Florin G Daniel, Pexels

Jak przesadzać aloes? Praktyczne porady

Warto stosować do uprawy aloesów nawozy uniwersalne, bądź preparaty do kaktusów, czy sukulentów. Aby roślina dobrze rosła, warto ją przesadzać. Należy to robić wówczas, gdy bryła korzeniowa przerośnie doniczkę lub gdy zauważymy w doniczce znaczne ilości szkodników. Proces ten warto powtarzać co około 3 lata.

Jako podłoże pod aloes warto zastosować ziemię uniwersalną z dodatkiem piasku, bądź gotową ziemię przeznaczoną do kaktusów i sukulentów. Pamiętajcie o warstwie drenażowej, która umożliwi aloesowi odprowadzanie nadmiaru wody.

Jak rozmnażać aloes?

Aloes warto przesadzać za pomocą odrostów. Jest to wspaniała wiadomość, jeśli chcesz zacząć uprawy, a nie masz dostępnego materiału.

Śmiało możesz poprosić o fragment aloesu sąsiadki. Roślina jest w stanie wykiełkować nawet ze świeżego kawałka rośliny.

Drodzy Czytelnicy, a czy Wy uprawiacie aloes?
 

Tagi: Ogród