Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > 15 zł i po kleszczach. Wszystkie się przykleją
Kamil Świętek
Kamil Świętek 23.05.2023 23:10

15 zł i po kleszczach. Wszystkie się przykleją

kleszcze
Fot. Facebook/Ew Andr; Canva/imv, Getty Images Signature

Uważajcie na kleszcze. Sezon już się zaczął. Te nie siedzą tylko na drzewach – czyhają na Was również trawie i na krzewach. Zobaczcie, jak możecie się przed nimi uchronić. Poznajcie tani sposób na kleszcze, który polecają leśnicy.

W jakich godzinach i w jaki sposób polują kleszcze? Jak zapobiec ugryzieniu? O ile specjalistyczne środki czasem mogą zawodzić, tak ten sposób jest świetny.

Tani sposób na kleszcze – zrezygnuj z drogich preparatów

Dobry sposób na kleszcze przede wszystkim powinien być skuteczny. Spryskiwanie się popularnymi preparatami na insekty ponoć przynosi wymierne rezultaty. Czy tak jest w istocie? Jak można się uchronić przed czymś, co atakuje z powietrza i z ziemi jednocześnie?

Lekarstwem jest prewencja. Kleszcze są najbardziej aktywne w godzinach porannych miedzy 8 a 12. Następnie ponownie uaktywniają się od 16 aż do zmierzchu. Najwięcej tych insektów koczuje w trawach parków, na łąkach, czy obrzeżach lasu. Właściwie wszelkie miejsce skupisk ludzi to terytorium żeru dla kleszczy.

Specjaliści zalecają ochronę nóg i rąk. Kleszcze poszukują zawsze miejsc ciepłych dobrze ukrwionych – na przykład pachwin, czy miejsc pod kolanami. Chodząc w długich po łące, znacząco zmniejszamy ryzyko zaatakowania.
 

Geodeci pilnie odwiedzili Andrzeja z Plutycz. Nie byli przygotowani na to, co zastaną Gdy porzeczka zakwitnie, nakarm każdy krzak 3 łyżeczkami. Owoce zaskoczą Cię wielkością

Jak atakuję kleszcze?

Jak wspomniano, najtańszym sposobem na kleszcze jest prewencja zrozumienie jego sposobu działania. Kleszcze atakują w przedziwny sposób. Wchodzą one na krzewy, czy drzewa na wysokość przekraczającą 1,5 metra i wąchają. Wyciągając przednie odnóża przed siebie, jest on w stanie wyczuć minimalne zmiany temperatury.

Ta niecodzienna umiejętność powoduje, że kleszcze wyczuwają ofiarę nawet z odległości 20 metrów, co biorąc pod uwagę rozmiar kleszcza, jest niesamowitym wynikiem.

Paradoksalnie kleszcze wcale nie skaczą na ludzi. Nie potrafią tego robić. Cierpliwie czekają na swoją ofiarę, po czym wchodzą na nią, gdy ta przejdzie w okolicy rośliny. Po tym czasie zaczyna wędrówkę po ciele żywiciela, szukając dogodnego miejsca do wbicia się.

Kleszcz.png
Canva/ArtBoyMB, Getty Imeges Signature

Tani sposób na kleszcze – w ten sposób się obronisz

Jeśli wiesz, że będziesz spacerował po lecie, czy łące, zastosuj patent leśników. Załóż długie spodnie i długie skarpetki. Następnie zwiąż spodnie ze skarpetkami taśmą dwustronną samoprzylepną.

Gdy kleszcze wejdzie na Twoją nogę, nie przejdzie pomiędzy skarpetką a spodniami, za to przyklei się do taśmy. Patent sprawdził się w praktyce wyłącznie w niskiej trawie. Jeśli wybieramy się na spacer do lasu, ochroni nas on tylko częściowo.

Dlatego też na leśne wędrówki zaleca się zakładanie długich spodni i bluz z długim rękawem. Warto także mieć na sobie nakrycie głowy, co utrudni kleszczom wplątanie się we włosy i wbicie w skórę głowy.