Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Kiedy ubiera się choinkę? Podajemy konkretną datę
Dominik Szczepanik
Dominik Szczepanik 06.12.2023 13:21

Kiedy ubiera się choinkę? Podajemy konkretną datę

Kiedy ubiera się choinkę?
commons.wikimedia.org/MichalPL/CC 4.0 Kiedy ubiera się choinkę?

Kiedy ubiera się choinkę? W dzisiejszych czasach, gdy w supermarketach asortyment świąteczny pojawia się w listopadzie można dojść do wniosku, że na długo przed świętami. Jednak tradycja mówi co innego. Istnieje konkretna data, szczególny dzień w którym powinniśmy ubierać choinkę.

Ubieranie choinki. Warto dochować tradycję

Dochowanie tradycji dla wielu osób może okazać się nie lada wyzwaniem. Wszak mnóstwo osób jest zabieganych i zapracowanych, przez co nie jest łatwo się wyciszyć i wczuć w magię zbliżających się świąt. W dodatku od wielu tygodniu w telewizji pokazywane są już świąteczne reklamy. Z kolei gwiazdy internetu. np. Anna Lewandowska już od wielu dni chwalą się zdjęciami z ubranymi choinkami w swoich domach. Przez to wszystko łatwo się zatracić i zapomnieć, kiedy tak naprawdę ubiera się choinkę.

choinka2.jpg

Fot. Pexels.com/Ksenia Chernaya

Z jakich powodów lepiej nie ubierać choinki przed 6 grudnia?

Wiele osób wierzy, że choinki nie powinno ubierać się przed Mikołajkami. Zgodnie z tradycją bowiem, 6 grudnia Mikołaj rusza w podróż po świecie, aby dostarczyć dzieciom prezenty. Przesąd mówi, że jeśli przed tą datą ubierzemy choinkę, magia świąt może ulotnić się nim naprawdę nastaną świąteczne dni. To tylko przesąd i należy do niego podchodzić z rezerwą. Ale może coś w tym jest?

Kiedy powinno ubierać się choinkę? Podajemy dokładną datę

W tradycyjnych domach choinka ubierana jest 24 grudnia jako finał przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. Najczęściej czynność ta wykonywana jest wspólnie w gronie rodzinnym w akompaniamencie kolęd. Tak mówi tradycja, że Wigilia jest tym dniem, w którym ozdabiamy naszą choinkę. 

Właśnie wtedy zaczynamy czuć magię świąt, nasz dom zaczyna pachnieć nie tylko potrawami świątecznymi, ale też tym wyjątkowym drzewkiem, jeśli zdecydujemy się wstawić żywą choinkę. Czekacie już na tę niezapomnianą atmosferę świąt?

choinka3.jpg

Fot. commons.wikimedia.org/RandompersonSWE

Zobacz także:

Tagi: choinka