DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Czego nie wolno wrzucać do kompostownika? Większość popełnia błąd
pixabay.com/Antranias(CC0 Domena publiczna)

Czego nie wolno wrzucać do kompostownika? Większość popełnia błąd

17 marca 2021
Autor tekstu: Marta Idzikowska

Kompost w ogrodzie może przynieść wiele korzyści. W naturalny i bezpieczny sposób zasila nasze uprawy, dzięki czemu nie musimy stosować chemicznych preparatów.

Bogaty jest w różne składniki odżywcze i pomoże nam w poprawieniu struktury gleby. Musimy jednak wiedzieć, co możemy do niego wrzucać!

Kompostownik - nie popełniaj tego podstawowego błędu

Największym grzechem ogrodników jest napełnianie kompostownika... odpadami pochodzenia zwierzęcego . Mowa tutaj głównie o pożywieniu, którego nie dojadamy i zamiast do kosza wyrzucamy do ogrodu.

Jakie produkty są więc zakazane? Przede wszystkim jajka (można zastosować jedynie skorupki), mięso, kości, tłuszcz, jogurty, sery i inny nabiał . Podczas rozkładania się wytwarzają szkodliwe drobnoustroje i brzydki zapach, które może przyciągać szkodniki, takie jak na przykład szczury .

Absolutnie nie kompostujmy również zwierzęcych odchodów, żwirku dla kota czy trocin pochodzących z klatek , w których trzymamy gryzonie.

Kompostownik - uważaj z chorymi roślinami

Często popełnianym błędem jest również umieszczanie w kompoście roślin, które zostały zaatakowane przez szkodniki i choroby . Niestety grzyby i larwy, które doprowadziły do zagłady naszych roślin, mogą przetrwać proces kompostowania, co potem przynosi tragiczne skutki.

Otóż podczas rozrzucania nawozu na naszych uprawach, szkodliwe elementy zostają wprowadzone w glebę i stają się źródłem zakażenia naszej zieleni w ogrodzie ! Dlatego tak ważne jest, aby całkowicie pozbyć się zaatakowanych przez choroby roślin z działki.

Kompostownik - nie wrzucaj tego do środka

Kolejnym grzechem jest wrzucanie do kompostownika chwastów, które są w okresie pełnej dojrzałości i zdążyły wytworzyć już nasiona . Niestety nie zniszczą się one podczas kompostowania, lecz zaczynają kiełkować, w następstwie powodując zachwaszczenie . Możemy stosować jedynie chwasty jednoroczne, które nie zdążyły wytworzyć nasion.

Oczywiście pod żadnym pozorem nie wrzucajmy do kompostownika szkła, ceramiki, plastiku, metalu, toreb foliowych, tkanin czy gruzu . Mogą mieć w sobie szkodliwe substancje, które finalnie zaszkodzą całemu procesowi.

Aby rozprowadzić kompost, potrzebujesz narzędzia, które zrobi to dokładnie i solidnie. Taki właśnie jest kultywator ogrodowy PARKSIDE, którym przetransportujesz i rozrzucisz nawóz, a dzięki regulowanej wysokości nie nadwyrężysz kręgosłupa.

Redakcja Domek i ogródek szczególnie poleca ten produkt z Lidla, gdzie możecie zamówić go w niskiej cenie z darmową dostawą [ TUTAJ ]!

Źródło: poradnikogrodniczy.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Obserwuj nas w
autor
Marta Idzikowska

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy