Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Kontrolerzy pukają właśnie do drzwi domów w całej Polsce. Uważaj, za to może grozić kara
Dominik Szczepanik
Dominik Szczepanik 01.12.2023 15:07

Kontrolerzy pukają właśnie do drzwi domów w całej Polsce. Uważaj, za to może grozić kara

kontrole domów
pxhere.com/ CC0 kontrole domów

Właśnie ruszyły kontrole domów w całej Polsce. Urzędnicy lub strażnicy miejscy mogą zapukać do Twoich drzwi w godzinach 6:00-22:00. Jeśli wykryją nieprawidłowości grożą bardzo wysokie kary. Co będą sprawdzać tym razem?

Kontrolerzy pukają do domów

W całym kraju do akcji ruszyli kontrolerzy. Mają do sprawdzenia bardzo ważną rzecz, która ma wpływ na nasze zdrowie i bezpieczeństwo. Kogo będą sprawdzać?

Urzędnicy i funkcjonariusze mogą zapukać do każdego. Ich uwagę mogą zwrócić niepokojące sygnały, które czasem widać na pierwszy rzut oka. Być może zaalarmowani przez “czujnych” sąsiadów, którzy z troski o własne zdrowie doniosą o niepokojącym zjawisku, gdy je zauważą. Głównie jednak kontrolowane będą domy, nad którymi zostaną wypuszczone drony i zbiorą one oraz przekażą urzędnikom alarmujące dane.

Co będą sprawdzać kontrolerzy?

Kontrolerzy będą sprawdzać czym palimy w naszych piecach. Za palenie odpadami grożą bardzo surowe kary. W Polsce niestety zimą drastycznie pogarsza się jakość powietrza. Co oczywiście odbija się fatalnie na naszym zdrowiu i bywa jedną z głównych przyczyn przedwczesnej śmierci. W związku z tym prawo umożliwia urzędnikom kontrolę tego, czym palimy w piecach.

W polskich miastach wypuszczane są drony, które mają za zadanie, za pomocą specjalnych czujników antysmogowych ustalić, czym palimy w piecu. Jeśli odkryją zakazane substancje od razu przekażą informację na ten temat kontrolerom, a ci niezwłocznie udadzą się na kontrolę.

 

Jakie kary grożą za palenie w piecu odpadami?

Mandat za palenie w piecu odpadami wynosi od 20 zł do 500 zł. Jeśli jednak go nie przyjmiemy grozi nam grzywna w wysokości 5000 zł. Dlatego lepiej nie ogrzewać swoich domostw paląc w piecu różnymi śmieciami, plastikami itd. Kara finansowa to jedno, ale powinniśmy też szanować zdrowie własne oraz osób mieszkających obok nas. Często wychodząc wieczorem z domu, gdy Polacy masowo rozpalają w piecach czujemy przecież, jak ciężko oddycha nam się w takim powietrzu.

Zobacz także:

Tagi: Ogrzewanie