Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Przenigdy nie susz ubrania na grzejniku. Konsekwencje są opłakane

Przenigdy nie susz ubrania na grzejniku. Konsekwencje są opłakane

suszenie prania
Youtube,com/ Aspergillus & Aspergillosis suszenie prania

Zimą wiele osób suszy pranie na grzejnikach. Choć ten sposób wydaje się logiczny i praktyczny, niestety może nieść za sobą opłakane w skutkach konsekwencje. Mało kto o nich wiedział, dlatego poniżej opiszemy powody, dla których lepiej nie wieszać mokrych ubrań na kaloryferach.

Dlaczego lepiej nie suszyć ubrań na grzejniku?

Wieszanie mokrych ubrań na kaloryferze ma wpływ przede wszystkim na jakość powietrza w naszym domu. Co oczywiście będzie przekładało się zarówno na nasze samopoczucie jak i przede wszystkim zdrowie. Ale to nie wszystko. Okazuje się, że stosując tę metodę narażamy się na poważne straty finansowe. 

W dzisiejszych czasach koszty ogrzewania poważnie odbijają się na portfelach Polaków. Dlatego też warto mieć na uwadze, aby nie ograniczać wydajności naszych grzejników. Zasłanianie powierzchni kaloryferów ubraniami z pewnością przyczynia się do tego.  

Co się dzieje, gdy wieszamy mokre ubrania na kaloryferze?

Kiedy ubrania zaczynają schnąć na kaloryferze do powietrza uwalnia się wilgoć. Co w konsekwencji powoduje rozwój pleśni i grzybów, które mają fatalny wpływ na nasz układ oddechowy. Choć mało kto zdawał sobie z tego sprawę, często w nieświadomy sposób sami sobie szkodzimy. A potem zastanawiamy się skąd biorą się nasze problemy zdrowotne. Dom jest miejscem, w którym spędzamy większość naszego czasu, dlatego zadbanie o jakość powietrza w naszych czterech ścianach jest niezmiernie ważna.

Inną ważną sprawą są aspekty związane z bezpieczeństwem. Wiele modeli grzejników nie jest przystosowanych do suszenia ubrań, które nasiąknięte wodą po praniu stają się ciężkie. W związku z powyższym czynność taka może doprowadzić do przegrzewania się oraz uszkodzenia kaloryfera.

Jak szuszyć ubranie zimą w domu?

Jak już wcześniej wspominaliśmy suszenie prania ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie. Jak zatem robić to skutecznie?

Ważne jest, aby rozmieścić pranie w taki sposób, żeby zbyt wiele mokrych ubrań nie znajdowało się obok siebie. Im większa przestrzeń między nimi, tym efektywniejsza cyrkulacja powietrza, a w konsekwencji szybsze schnięcie prania. 

Najbardziej wygodne jest oczywiście posłużenie się suszarką bębnową. Jednak bardzo istotne jest odpowiednie dobranie programu do rodzaju tkaniny, aby jej nie zniszczyć. 

Inną rzeczą, o której warto wiedzieć jest stosowanie wiatraka albo wentylatora. Zapewnia lepszy przepływ powietrza, co również skraca czas suszenia.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Aspergillus & Aspergillosis suszenie prania” na platformie YouTube.

Zobacz także:

Tagi: Pranie