Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Kostka brukowa będzie jak nowa. Tak wyczyścisz podjazd po zimie
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 08.02.2024 15:18

Kostka brukowa będzie jak nowa. Tak wyczyścisz podjazd po zimie

mycie kostki brukowej
Canva / ronstik, Getty Images

Wiosenne porządki obejmują porządne sprzątanie w domu, ale to nie wszystko. Musimy zająć się też ogrodem. Szczególną uwagę musimy zwrócić na podjazd. To właśnie na nim, po zejściu śniegu, najbardziej widoczny jest brud.

Kostkę brukową po zimie musimy porządnie wyczyścić. Czy to oznacza godziny szorowania? Nic podobnego, wystarczy sięgnąć po jeden produkt, który zwykle mamy w kuchni.

Jak często myć kostkę brukową?

Kostkę brukową zwykle mamy na podjeździe oraz chodniku. Najlepiej prezentuje się zaraz po ułożeniu. Potem z czasem brudzi się i gorzej wygląda. Co zrobić, żeby zawsze prezentowała się dobrze?

Bardzo ważne jest mycie kostki brukowej. Jednak to nie oznacza, że musimy kilkanaście razy w roku czyścić bruk. Tak naprawdę wystarczy zadbać o podjazd i chodnik dwa razy w roku. Najlepiej kostkę czyścić po zimie na wiosnę.

Drugi termin szorowania kostki brukowej przypada na jesień. Oznacza to, że bruk myjemy po i przed zimą. Jednak jak doczyścić trudniejsze zabrudzenia, które właśnie po zimie pojawiają się na kostce?

kostka brukowa
Canva / Dids, Pexels

Kostka brukowa będzie lśnić

Po zimie na kostce brukowej mogą pojawić się nieprzyjemne niespodzianki. Czasem wychodzą na niej plamy z soli lub inne zacieki. W takiej sytuacji musimy sięgnąć po płyn do mycia naczyń.

Płyn do naczyń łączymy z wodą w proporcji 1:3 i taką mieszankę nanosimy na kostkę brukową. Całość zostawiamy na następne 24 godziny. Po tym czasie cały brud z łatwością zejdzie bez szorowania. Co jeszcze pomoże nam doczyścić bruk?

Tak usuniesz wszystkie zabrudzenia z kostki brukowej

Na naprawdę trudne zabrudzenia najlepiej sprawdzi się zwykła cytryna. Cytrusy mają niezwykłe właściwości i warto to wykorzystać. Sok z cytryny łączymy z wodą w proporcji 1:2. Jak stosować ten preparat?

Mieszankę przelewamy do buteleczki z atomizerem. Spryskujemy nią miejsca, w których na kostce pojawiły się plamy. Po chwili możemy dokładnie je wyszorować. Cały brud z kostki zniknie.

mycie kostki brukowej
Canva / mtreasure, Getty Images Signature

Zobacz także: