Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Salon > Przenoszą gronkowca i salmonellę. Mogą pojawić się nawet wtedy, gdy regularnie sprzątasz
Kamil Świętek
Kamil Świętek 27.01.2024 14:03

Przenoszą gronkowca i salmonellę. Mogą pojawić się nawet wtedy, gdy regularnie sprzątasz

Karaluchy
Canva/Casarsa Guru

Gdy tylko zobaczysz je w swoim domu, już wiesz, że coś jest nie tak. W końcu panuje społeczna opinia, że pojawiają się one tylko w zaniedbanych lokacjach, a ich naturalnym środowiskiem jest brud.

Karaluchy to jedne z najgorszych insektów domowych, z którymi możemy mieć do czynienia. Potrafią sprawić właścicielowi nieruchomości sporo problemów, a wykurzenie ich z mieszkania graniczy z cudem. Dlatego też w tym artykule przedstawimy ci naturę karaluchów, podając, co możesz zrobić, aby omijały twój dom szerokim łukiem.

Skąd pochodzą karaluchy?

Karaluchy to zwierzęta pochodzące z Azji. Są dalekimi krewnymi modliszek, a w ich rodzinie spotkać można karaczany oraz prusaki. Trudne europejskie warunki skłaniają je do zamieszkiwania bezpiecznych przestrzeni, dlatego też często natchnąć się można na nie między innymi w piwnicach.

Insekty te rozmnażają się w błyskawicznym tempie. Panuje społeczne przekonanie, że karaluchy ubóstwiają towarzystwo brudu. Dlaczego zatem często spotkać je możemy w sklepach, barach, czy piekarniach, gdzie dba się o standardy sanitarne?

Karaluchy 2.jpg
Canva/charles zinser, Getty Images

Te produkty przyciągają karaluchy

Założenie, że karaluchy ciągną do brudu, wskazuje na niezrozumienie ich natury. W rzeczywistości zwierzęta te lubią wilgoć, dlatego ciągną do kanalizacji i brudnych pomieszczeń, w których wilgoć jest naturalnym elementem swoistego mikroklimatu.

Tymczasem insekty te ciągną nie tyle do brudu, a wszelkich resztek konsumpcyjnych. Pożywienie dla nich może stanowić niemalże wszystko. Z tego względu tak istotne jest zachowanie czystości w mieszkaniu, jeśli nie chcecie, mieć problemu z karaluchami. To jednak nie wszystko.

Karaluchy przenoszą choroby

Jeśli przeraża was myśl o niechcianych insektach w domu, to dobrze. Karaluchy to nie tylko paskudne, mało estetyczne robactwo. Może ono przenosić choroby takie jak salmonella, gronkowiec, czy wirus polio.

Dlatego też zawsze trzymajcie pożywienie w miejscach trudnodostępnych, najlepiej w szczelnych pojemnikach, dbajcie o regularne wynoszenie śmieci i sprzątanie mieszkania, a gwarantujemy wam, że karaluchy będą omijać wasz dom szerokim łukiem.

Karaluchy 3.jpg
Canva/Africa images

ZOBACZ TAKŻE: