KRRiT ogłosiła. Będą nowe kanały w telewizji
W dobie serwisów streamingowych oraz mediów internetowych coraz więcej osób rezygnuje z tradycyjnej telewizji. Mimo to ta forma rozrywki wciąż ma wielu zwolenników i nic nie wskazuje na to, że odejdzie w zapomnienie.
Wiele osób, zwłaszcza właścicieli odbiorników telewizyjnych starszej generacji, wciąż z chęcią śledzi najpopularniejsze kanały telewizyjne. Teraz ich oferta ma zostać poszerzona o nowe programy. Co wkrótce zobaczymy na ekranach naszych telewizorów?
KRRiT podjęła decyzję, widzowie będą zaskoczeni
Pomimo rosnącej popularności serwisów VOD w Polsce, umożliwiających oglądanie filmów i seriali na żądanie, tradycyjna telewizja wciąż ma się dobrze. Wielu z nas informacje i rozrywkę czerpie właśnie z najpopularniejszych kanałów telewizyjnych, których ilość ma wzrosnąć.
Zakończyło się postępowanie prowadzone przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji dotyczące przyznania koncesji na nadawanie nowych programów za pośrednictwem cyfrowej telewizji naziemnej. Sprawa dotyczyła rozpowszechniania programów o charakterze wyspecjalizowanym.
W toku postępowania 10-letnia koncesja przyznana została dwóm spółkom - Telewizja Republika S.A. oraz Fratria Sp. z o.o. W rezultacie już niebawem w telewizji dostępne będą kanały Republika oraz WPOLSCE24.
Kto obejrzy nowe kanały telewizyjne?
Wspomniana koncesja przyznana została na nadawanie nowych kanałów w ramach ogólnopolskiego multipleksu MUX-8 , który dostępny jest dla wszystkich odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej.
Co ważne, ten właśnie multipleks jest jako jedyny dostępny w starszym standardzie DVB-T, w którym emitowane będą nowo ogłoszone kanały. Ten standard obsługiwany jest przez odbiorniki starszej generacji, również bez dekoderów. Warto przy tym zaznaczyć, że nowe kanały nie będą kodowane i widzowie będą mogli je oglądać bez dodatkowych opłat, oprócz obowiązkowego abonamentu RTV .
Republika i WPOLSCE24 wkrótce w TV
Kiedy dokładnie zobaczymy na ekranach telewizorów nowe programy telewizyjne ? Serwis wirtualnemedia.pl podaje, że ma to nastąpić już jesienią . Portal cytuje również wypowiedź członka KRRiT, prof. Tadeusza Kowalskiego, który skomentował szybki tryb rozstrzygnięcia postępowania przez Radę:
W mojej ocenie nastąpiło to z naruszeniem zasady dochowania należytej staranności wynikającej z braku wystarczającej informacji o wnioskodawcach i zignorowaniu niektórych opinii ekonomicznych - przytacza wypowiedź prof. Kowalskiego serwis wirtualnemedia.pl.
Sama KRRiT argumentuje, że podjęta decyzja ma na celu zapewnienie pluralizmu oraz różnorodności w polskiej ofercie telewizyjnej.
Zobacz także:
- Możesz dostać od państwa pomoc w wymianie dachu. Polaków wspomaga ten program
- Trwa akcja wymiany liczników prądu. Monterzy chodzą po domach
- Piotr Zieliński żyje z żoną Laurą w luksusie i bogactwie. Na jaw wyszło jak mieszka