Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Szybki sposób na wyczyszczenie dywanu bez kropli wody. Efekt jak po myciu parą
Paulina Korzec
Paulina Korzec 24.06.2024 06:20

Szybki sposób na wyczyszczenie dywanu bez kropli wody. Efekt jak po myciu parą

Czyszczenie dywanu
Fot. Canva Pro/Andrey Popov

Dywan to ozdoba pomieszczenia i praktyczny element aranżacji, na który chętnie się decydujemy, dbając o funkcjonalność i komfort we wnętrzach. Co jednak zrobić, żeby dywan wyglądał jak nowy nawet po latach użytkowania?

Dywany we wnętrzach nie tylko wyglądają, ale teraz szybko się brudzą. Samo odkurzanie nie wystarczy, by przywrócić im dawną świetność. Można jednak wyczyścić je łatwo i skutecznie, a do tego bez grama wody. Jak to możliwe?

Dywan wyczyścić łatwo i dokładnie

Zaniedbany dywan brzydko wygląda, a do tego szybko staje się siedliskiem zarazków. Regularne czyszczenie tych powierzchni jest zatem konieczne, jeśli chcemy zadbać o estetykę i higienę w pomieszczeniach.

Profesjonalne czyszczenie dywanów daje co prawda doskonałe efekty, ale też sporo kosztuje. Nie jesteśmy jednak skazani na korzystanie z usług pralni chemicznej. Do dyspozycji mamy bowiem skuteczne metody czyszczenia przy użyciu tanich, domowych środków.

Domowe metody są nie tylko tańsze, ale też bardziej naturalne. Żrąca chemia nie będzie konieczna, jedyne, czego potrzebujemy to soda oczyszczona, ocet bądź spirytus.

Tak wyczyścisz dywan na sucho

Soda oczyszczona to najlepszy sposób, by doczyścić dywan bez użycia wody. Proszek ten doskonale radzi sobie z wywabianiem nawet najtrudniejszych plam, np. z wina, a do tego świetnie neutralizuje brzydkie zapachy i jest w pełni bezpieczny dla otoczenia.

Aby wyczyścić dywan na sucho, całą jego powierzchnię pokrywamy cienką warstwą sody. Proszek rozsypujemy równomiernie i zostawiamy, by wniknął we włosie. Po upływie godziny wszystko dokładnie odkurzamy, razem z sodą pozbywając się brudu i zanieczyszczeń.

Tymi produktami doczyścisz dywan

Sodę oczyszczoną możemy także wykorzystać do czyszczenia dywanu na mokro. Efekt wzmocnimy poprzez dodanie octu. Przepis na skuteczny płyn do czyszczenia dywanów obejmuje trzy łyżki stołowe sody oraz dwie szklanki octu. Wszystko rozcieńczamy w 1 l wody, mieszamy i nanosimy na dywan, spryskując jego powierzchnię, a następnie dokładnie szczotkując włosie.

Do odświeżenia dywanu na mokro doskonale nadaje się również spirytus salicylowy wymieszany z solą kuchenną w stosunku 4:1. Spirytus wywabi nawet najtrudniejsze plamy z tłuszczu.

Zawsze przed czyszczeniem dywanu na mokro należy go dobrze odkurzyć, najlepiej używając do tego dedykowanych szczotek. Pamiętajmy także, by po czyszczeniu na mokro nigdy nie suszyć dywanu na słońcu. W efekcie utworzyłyby się bowiem nieestetyczne, żółte przebarwienia.

Zobacz także: