DomekIOgrodek.pl
Domowa kwarantanna

unsplash.com/Annie Spratt (CC0 Domena publiczna)

Metody na zminimalizowanie zakażenia się Covid od domownika

25 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Jeśli osoba, z którą mieszkasz, zakaziła się koronawirusem, to prawdopodobnie odbywa domową kwarantannę. W takiej sytuacji ryzyko zakażenia się jest duże, ale istnieje kilka metod, które pomogą Ci jak najbardziej je zminimalizować.

Osoby, które zakaziły się SARS-CoV-2 w większości przypadków decydują się na odbycie kwarantanny w swoich czterech ścianach. Nie chcą oddzielać się od reszty domowników albo zwyczajnie nie mają warunków do przeniesienia się w inne miejsce. Jak więc w takiej sytuacji postępować z osobą chorą, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia pozostałych?

Jak postępować z chorym, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia?

Oczywiście najlepszą metodą na odizolowanie chorego domownika jest umieszczenie go w oddzielnym pomieszczeniu połączonym z łazienką, jednak nie oszukujmy się - ilu z nas może pozwolić sobie na takie rozwiązanie?

Przygotowaliśmy dla was kilka rad, które sprawdzą się nawet w niewielkim mieszkaniu z ograniczoną ilością miejsca

Przede wszystkim, jeśli masz chociaż jeden wolny pokój, koniecznie wykorzystaj go na zagospodarowanie przestrzeni dla niedysponowanej osoby. Ważne jest częste wietrzenie i dezynfekowanie pomieszczenia. Jeśli nie masz takiej możliwości, postaraj się zachowywać minimum 1,5 metra dystansu od chorego.

Pamiętaj o czyszczeniu i dezynfekcji wspólnych przestrzeni, szczególnie klamek, blatów, armatury i sedesu. Po skorzystaniu z toalety za każdym razem myj ręce, warto też, aby przy wieczornej toalecie zakażony korzystał z łazienki jako ostatni. Wszelkie przybory toaletowe, szczoteczka do zębów i ręcznik powinny być z powrotem zabierane przez niego do pokoju, w którym się izoluje.

W kuchni powinniśmy wyznaczyć osobne naczynia i sztućce, którymi będzie się posługiwać osoba chora. Po spożyciu posiłku wyparz talerze w zmywarce albo dokładnie wyszoruj je ręcznie za pomocą detergentu - pamiętaj o rękawicach!

Istotne jest częste pranie w 60 stopniach - bielizna i ubrania powinny lądować w pralce codziennie. Pamiętaj, aby nie prać rzeczy należących do zakażonego razem z ubraniami innych domowników!

Na czas kwarantanny lepiej zrezygnuj z korzystania z oczyszczaczy powietrza, wentylatorów i klimatyzacji. Aby zapewnić choremu dostęp do świeżego powietrza, często wietrz całe mieszkanie.

Powyższe sposoby nie są gwarancją uniknięcia zakażenia, ale mogą pomóc znacznie obniżyć ryzyko zarażenia się od domownika, który przechodzi SARS-CoV-2.

Źródło: zdrowie.radiozet.pl

Podobne artykuły

Mała kuchnia

Wnętrza

Jak sprytnie urządzić małą kuchnię w bloku?

Czytaj więcej >
Przedpokój

Wnętrza

Meble do przedpokoju – na co zwrócić uwagę?

Czytaj więcej >
Sprzęt kuchenny

Wnętrza

Wybieramy meble i AGD do kuchni

Czytaj więcej >
Pluskwy często gromadzą się w materacach.

Wnętrza

Sprawdzone sposoby na pozbycie się pluskiew z mieszkania

Czytaj więcej >
Pralka w kuchni czy w łazience?

Wnętrza

Pralka w łazience czy w kuchni?

Czytaj więcej >
Jaki prysznic wybrać?

Wnętrza

Jaki prysznic do łazienki?

Czytaj więcej >