Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > „Łańcuch serc” podbija sieć. To przyrodnicze dzieło sztuki
Kamil Świętek
Kamil Świętek 19.09.2024 06:00

„Łańcuch serc” podbija sieć. To przyrodnicze dzieło sztuki

Łańcuch serc
Canva/Camelia Ciocirlan's Images

Ceropegia woodii to egzotyczna roślina, która zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Nazywana „łańcuch serc” lub „lampionem chińskim” charakteryzuje się oryginalnością i łatwością w kształtowaniu.

Jej nietypowy wygląd sprawia, że trudno przejść koło niej obojętnie. Jej cechą charakterystyczną są długie pędy i liście przypominające w kształcie serduszka. Jeśli „łańcuch serc” również i was zaintrygował, koniecznie poznajcie sposoby na to, jak go pielęgnować.

Czym jest „łańcuch serc” ?

„Łańcuch serc” występuje pod różnymi odmianami, ale wśród nich najbardziej popularne to „Silver Glory”, „String of Hearts” i „Variegata”. Roślina ta pochodzi z Rodezji z Afryki Południowej i przynależy do rodziny sukulentów.

Naturalnie występuje w suchym i gorącym klimacie, dlatego też nauczyła się gromadzić wodę i minimalizować jej odparowywanie. Roślina ta dynamicznie się rozrasta, dlatego zanim zakupicie ją, dokładnie zastanówcie się, czy macie czas na jej właściwą pielęgnację.

„Łańcuch serc” wytwarza również kwiaty, chociaż nie każdy o tym wie. Maja one rurkowany kształt i fioletowo-kremowe zabarwienie. Wiele osób twierdzi, że nie są one prawdziwe. Ich dekoracyjny wygląd imitujący niewielkie dzbanuszki sprawił, że ludzie zaczęli nazywać „łańcuch serc” (nazwa pochodząca od specyficznych liści) także „lampionem chińskim”.

Łańcuch serc 2.jpg
Canva/dimaberlinphotos
Pokrojony moczę w wodzie. Ukorzeniam rośliny w chwilę

Jak pielęgnować „łańcuch serc”?

Roślina ta ze względu na swoje pochodzenie doskonale odnajduje się w jasnych, dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach o temperaturze minimalnej 10-12 stopni Celsjusza zimą i maksymalnej 23-27 stopni Celsjusza latem.

Co ważne, chociaż „łańcuch serc” przyzwyczajony jest do upałów, nie toleruje on prażącego słońca padającego prosto na jego liście. Analogicznie roślina ta nie przepada za przeciągami, które w jej naturalnym środowisku raczej nie występują.

Ze względu na wysokie zdolności do akumulowania wody, „łańcuch serc” należy podlewać jedynie co 7-10 dni wiosną i latem, a chłodniejszych porach roku nawet raz na 2 tygodnie. Niezbędne jest również wykonanie drenażu w doniczce, aby roślina mogła odprowadzać nadmiar wody.

Te zabiegi są niezbędne przy jego uprawie

„Łańcuch serc” powinien być sadzony w ziemi dobrze przepuszczalnej. Najistotniejszym elementem jego pielęgnacji jest jednak przycinanie rośliny i regularne jej nawożenie.

Pierwszy proces dbania o „łańcuch serc” sprawi, że jego pędy zagęszczą się, tworząc miłą dla oka kompozycje. Drugi z kolei pozwoli na zdrowy rozwój rośliny. „Łańcuch serc” powinien być nawożony raz na dwa tygodnie nawozami do sukulentów lub pelargonii.

Drodzy Czytelniczy, uprawiacie w domu „łańcuch serc”? Jeśli tak, koniecznie pochwalcie się swoimi okazami w komentarzach.