Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Skrzydłokwiat uwielbia tę odżywkę. Zagotuj i podlej, a zakwitnie po tygodniu
Kamil Świętek
Kamil Świętek 05.02.2024 10:31

Skrzydłokwiat uwielbia tę odżywkę. Zagotuj i podlej, a zakwitnie po tygodniu

dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie
YouTube/ogród na co dzień

Skrzydłokwiat to wspaniała roślina doniczkowa, ceniona przez wielu ogrodników za nietypowe kwiaty i niepowtarzalną stylistykę. Niestety niewielu z nas może cieszyć się w pełni jego pięknem. Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Pielęgnacja skrzydłokwiatu wielu z nas sprawia ogromne problemy, a tymczasem wystarczy zastosować jedną odżywkę, aby cieszyć się pięknie kwitnącym skrzydłokwiatem już po tygodniu. Koniecznie poznaj ten patent.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiat nie jest rośliną wymagającą. Wystarczy, że zapewnimy mu odpowiednie warunki, a może kwitnąć praktycznie przez cały rok. Okres spoczynku kwiatów doniczkowych jest krótki. Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiat to kwiat, który potrzebuje słońca do prawidłowego rozwoju. To właśnie przez ograniczony dostęp do światła słonecznego skrzydłokwiat nie jest w stanie zakwitnąć. Kluczowa jest także sama woda i regularne nawożenie.

Tymczasem aby cieszyć się kwitnącym skrzydłokwiatem, wystarczy zagwarantować mu miejsce na szafce, czy półce oddalonej około metr od okna. Już niewielkie nasłonecznienie rośliny zdecydowanie zwiększy jej witalność.

Skrzydłokwiat 2.jpg
Canva/igaguri_1, Getty Images

Twarda woda nie sprzyja uprawom

Okazuje się, że skrzydłokwiat nie jest fanem twardej wody. To właśnie ona powoduje powstawanie brązowych plam na liściach rośliny. Często przed podlewanie skrzydłokwiatu zbyt twardą wodą, w jego doniczce zaczyna namnażać się pleśń oraz osad kamienny, co powoduje osłabienie, a nawet zahamowanie wzrostu rośliny.

Nawet jeśli w twoim regionie możesz korzystać z miękkiej wody, skrzydłokwiat również może mieć problemy z prawidłowym wzrostem. Winne temu może być nieodpowiednie nawożenie rośliny lub w ogóle jego brak.

Przykładowo chociaż nawozy azotowe doskonale nadają się do nawożenia wielu roślin, zwiększając nasycenie kolorystyczne liści, odbywa się to często kosztem kwitnięcia skrzydłokwiatu. Na szczęście i na to mamy pewien pomysł.

Ciesz się kwitnącym skrzydłokwiatem już po tygodniu

Najlepszą odżywkę do skrzydłokwiatów przygotujesz z brokuła i marchewki. Jeśli gotujesz warzywo na obiad, wykorzystaj niejadalną łodygę. Ona także ma w sobie gigantyczne ilości potasu, fosforu, witamin, a także magnezu, który niezbędny jest do procesu fotosyntezy. Marchewka natomiast jest bogatym źródłem beta-karotenu, który pozytywnie wpływa na wszystkie rośliny.

Szklankę pokrojonego warzywa i mały kawałek marchewki włóż do garnka i zalej szklanką wody. Doprowadź do wrzenia, a następnie zmniejsz gaz na najmniejszy i gotuj przez 20 minut. Ostudź i przecedź. Odżywkę wlej do butelki i przechowuj w lodówce przez dwa tygodnie. 

Odżywkę przez podlaniem rozcieńcz z wodą w proporcji 1:1 i podlewaj raz w tygodniu. Jeśli połączysz jej stosowanie z ekspozycją skrzydłokwiatu na słońce, wówczas już po tygodniu zauważysz kształtujące się pąki kwiatowe . Prawda, że proste?

dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie.jpg
canva/tc397

ZOBACZ TAKŻE: