DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Legendarny bigos do roślin. Kochają go niemal wszystkie rośliny
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 14.09.2023 12:37

Legendarny bigos do roślin. Kochają go niemal wszystkie rośliny

Bigos do roślin
Materiał YouTube z kanału Dżungla w mieszkaniu

Rośliny uprawiane przez nas w domu mogą być mniej lub bardziej wymagające. Niektóre gatunki rosną niemal na każdym podłożu, ale inne mają specjalne potrzeby. W sklepach mamy do wyboru wiele różnych podłoży, uniwersalnych lub przygotowanych pod konkretne gatunki, jednak nie zawsze warto zdawać się na gotowe produkty.

Jeśli mamy w domu dużo roślin i nasze zapotrzebowanie na podłoże jest spore, a do tego lubimy prace ogrodnicze, możemy z powodzeniem wykonać w domu bigos do roślin, czyli podłoże, które dogodzi większości gatunków.

Podłoże do roślin. Dlaczego jest takie ważne?

Na rynku mamy do wyboru wiele gotowych podłoży w dużym przedziale cenowym. Są podłoża uniwersalne do roślin doniczkowych, ale jest też sporo podłoży dedykowanych, np. przygotowanych specjalnie dla roślin kwaśnolubnych czy obrazkowatych. 

Standardowe podłoże to po prostu mieszanka ziemi kompostowej i torfu w proporcjach 1:1, do której dodawane są składniki mające na celu zwiększenie przepuszczalności podłoża. Można tu użyć rozdrobnioną i przekompostowaną korę, piasek, perlit, wermikulit, seramis, pumeks, keramzyt, chipsy lub włókna kokosowe.

Gdy kupujemy gotowe podłoże, nie wiemy, w jakich ilościach i proporcjach skomponowane zostały w nim składniki. Ponadto przy większej liczbie roślin doniczkowych uprawianych w domu zakup gotowego podłoża do roślin domowych jest niemałym wydatkiem.

Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie tzw. bigosu do roślin samodzielnie w domu. Aby wykonać takie podłoże, wystarczy wiedzieć, jakie składniki połączyć ze sobą i w jakich ilościach. 

Projekt bez nazwy (10).jpg
Canva/RESTOCK images

Bigos do roślin lubi większość gatunków

Bigos do roślin to odpowiednio zbilansowane podłoże, w którym z powodzeniem można uprawiać większość domowych roślin. W jego skład wchodzą wszystkie składniki, które zapewniają optymalne warunki wzrostu i odżywiają nasze rośliny.

Bigos do roślin to bardzo uniwersalna mieszanka, która zadowoli większość domowych roślin, nawet tych bardziej wymagających. Bigos można wykorzystać do przesadzania monstery, fikusa, filodendrona, begonii, hoji, skrzydłokwiatów i wielu innych popularnych gatunków.

Jak przygotować bigos do roślin?

Przepis na bigos do roślin można modyfikować podobnie jak przepis na tradycyjny bigos do jedzenia. Proporcje składników i ich ilość można zmieniać według własnego zapotrzebowania i liczby roślin do przesadzenia.

Aby uzyskać całkiem sporą ilość dobrej jakości bigosu do roślin, przygotujmy ok. 20 litrów uniwersalnej ziemi do roślin. Do ziemi dodajemy 3 litry chipsów kokosowych, 3 litry keramzytu, 3 litry perlitu, 2 litry torfu kwaśnego i 200 g nawozu. Aby zapobiec powstawaniu pleśni, do mieszanki bigosu można dodać trochę węgla aktywnego.

Projekt bez nazwy (9).jpg
Canva/Jobrestful, Getty Images
Polecane