Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Liście juki usychają z 3 powodów. Poznaj największe błędy w pielęgnacji i uratuj roślinę
Kamil Świętek
Kamil Świętek 02.07.2023 22:38

Liście juki usychają z 3 powodów. Poznaj największe błędy w pielęgnacji i uratuj roślinę

Juka
Kadr z filmu pochodzi z kanału nature na YouTube, Canva/Pro2sound

Juka to popularna roślina zdobiąca nasze domy i ogrody. Jest jedną z najczęściej wybieranych przez Polaków roślin doniczkowych! Piękna, nietypowa i łatwa w uprawie – to cechy, za którą pokochały ją miliony! Zobacz, czy na pewno wiesz, czego potrzebuje juka do prawidłowego wzrostu.

Juka w domu – jak o nią zadbać?

Juka to bardzo popularna roślina, którą lubimy przyozdabiać salony i ogrody. Należy ona do rodziny szparagowatych. Jeśli przyjrzycie się jej z bliska, zobaczycie, że na jej pniu w górnej części osadzone są liście o ostrych krawędziach, które przypominają pióropusz.

Jej kwiat jest natomiast biały, o charakterystycznym dzwonkowatym kształcie. To ciekawe, że ta egzotyczna roślina, pochodząca z Ameryki Łacińskiej, tak dobrze odnalazła się w Polsce.

Co prawda w naturze dorasta ona do kilku metrów wysokości, czego nie można powiedzieć o uprawie domowej. Popularna w domach juka domowa jest znacznie mniej egzotyczna, niż jej pierwowzór, dzięki czemu staje się rośliną stosunkowo prostą w uprawie.

Mój dziadek przecinał banana na pół i owijał wokół róży. Po miesiącu działa się magia Przestałam wyrzucać, teraz podlewam nim ogórki. Jest ich tak dużo, że nie mieszczą się na grządkach

Juka domowa – jak ją pielęgnować?

Zapewne ucieszysz się na myśl, że juka domowa jest rośliną doniczkową, która jest stosunkowo prosta w pielęgnacji. Dzięki swojej specyficznej charakterystyce jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne.

Aby rosła ona prawidłowo potrzebuje jednak odpowiednio dużo światła. Jeśli stoi w cieniu, wówczas nie rozwinie poprawnie liści, a z czasem zacznie tracić swoją barwę, gubiąc przy tym liście. Zbyt dużo świata może ją jednak poparzyć, dlatego zalecamy rozwagę.

Juka domowa idealnie odnajdzie się na stanowiskach o temperaturze od 15 do 25 stopni Celsjusza. Oznacza to, że z powodzeniem możesz uprawiać ją zarówno latem, jak i zimą. Juka domowa preferuje także suche powietrze oraz suchą glebę, co sprawia, że idealnie nadaje się ona do uprawy na przykład w salonie.

Juka w doniczce.png
Canva/Grumpy Cow Studios

Dlaczego juka domowa usycha? Poznaj główne powody!

Juka domowa wymaga regularnego podlewania, aczkolwiek nie może ono być zbyt częste. W zależności od wilgotności powietrza warto podlewać ją co kilka albo kilkanaście dni, zwilżając nieco jej podłoże.

Ziemia pod jukę domową powinna być możliwie mocno przepuszczalna. Idealna będzie ta przeznaczona do sukulentów oraz palm. Zadbaj także o drenaż, aby roślina mogła odprowadzać nadmiar wody.

Teraz wiesz już, jak należy uprawiać jukę domową. Jeśli jej liście żółkną – wystaw ją na światło. Miękki pień świadczy o jej przelewaniu, a plamy na liściach świadczą o zainfekowaniu ją przez grzyby. Prawda, że proste?
 

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10