Liście zamiokulkasa straciły blask? To początek groźnej choroby, działaj natychmiast
Zamiokulkas podbił serca wielu z nas. Wygląda imponująca, a jednocześnie nie jest trudny w pielęgnacji i wybacza naprawdę sporo błędów. Jednak nawet ta roślina może zacząć marnieć w oczach. Jak ją uratować?
Zamiokulkas jest naprawdę łatwy w uprawie, dlatego będzie idealną rośliną na start. Mimo to nawet on może zostać zaatakowany przez szkodniki lub grzyby. Jeden niepozorny produkt może go uratować.
Nawet zamiokulkas nie jest niezniszczalny
Jest jedną z najbardziej popularnych roślin w Polsce. Pięknie się prezentuje, a w sklepach znajdziemy różne odmiany. Ma lśniące liście i grube pędy, które gromadzą wodę. Właśnie dlatego nie wymaga często podlewania.
Uznawany za niezniszczalną roślinę nawet on może zostać zaatakowany przez choroby i szkodnik. Jedną z nich jest mączniak pospolity. Objawy z początku nie wyglądają groźnie. Na liściach zaczyna punktowo pojawiać się jasny nalot.
Nalot przypomina odrobinę mąkę lub kurz. Z czasem pokrywa całe liście rośliny. W końcu pojawiają się na nich czarne plamki świadczące o grzybie, co prowadzi do całkowitego obumarcia zamiokulkasa. Jednak możemy go jeszcze uratować.
Tak uratujesz zamiokulkasa
Kiedy nalot pojawi się na liściach, nie musimy spisywać rośliny na straty. Zamiokulkasa możemy uratować, a pomoże nam w tym jeden niepozorny produkt, który zwykle mamy w kuchni.
Jeśli mączniak zaatakował roślinę, musimy działać szybko. Możemy przygotować prosty oprysk z 3 ząbków czosnku i litra wody. Wystarczy rozgnieść czosnek i wrzucić do wody. Tak przygotowany preparat odstawiamy na jeden dzień.
Zamiokulkas spryskujemy 2 razy w tygodniu. Roślina już niedługo powinna wrócić do świetnej formy. Możemy wesprzeć ją też innym domowym opryskiem przygotowanym z dwóch składników.
Zamiokulkas wróci do formy
Na biały nalot, który pojawił się na zamiokulkasie, możemy zastosować jeszcze jedną prostą mieszankę. Składniki do tego oprysku też znajdziemy w kuchennej szafce. Potrzebna będzie soda oczyszczona i mydło w płynie.
Wystarczy zmieszać wodę z ½ łyżeczki mydła w płynie i 1 łyżeczką sody oczyszczonej. Całość mieszamy i preparatem spryskujemy roślinę 1-2 razy w tygodniu. Dzięki temu zamiokulkas wróci do zdrowia.
Zobacz także:
- Moja babcia zimuje dipladenię wyłącznie w ten sposób. Wiosną wypuszcza mnóstwo kwiatów
- Ta wspaniała roślina wykorzystywana jest w domach Polaków od setek lat. Co się z niej robi?
- Wlej do zlewu i zostaw na kilka minut. Pozbędziesz się brudu i zacieków bez szorowania