DomekIOgrodek.pl
Lustro w łazience

unsplash.com/Chastity Cortijo (CC0 Domena publiczna)

Jak wybrać odpowiednie lustro łazienkowe?

20 Listopada 2020

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Lustro w łazience to rzecz niezbędna – jest zarówno użyteczne, dekoracyjne jak powiększające optycznie przestrzeń. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie lustra do Twojej łazienki.

Możemy zakupić lustra w różnych formatach i umieścić je w różnych miejscach w naszym pomieszczeniu. Najważniejsze jest lustro nad umywalką, warto również rozważyć zawieszenie go nad wanną lub po prostu na ścianie w wolnym miejscu.

Lustro nad umywalką

Z racji tego, że przed tym właśnie lustrem wykonujemy większość higienicznych czynności, musimy szczególnie zadbać o jego prawidłową pozycję. Aby nie uległo ono zniszczeniu przez ochlapywanie wodą, jego dolna krawędź powinna znajdować się ok. 20 cm nad umywalką. Jego górna krawędź powinna znaleźć się na takiej wysokości, aby każda osoba korzystająca z lustra mogła zobaczyć całą swoją głowę bez większych przeszkód – dlatego warto dostosować lustro do najwyższej osoby w domu. Szerokość natomiast należy dostosować tak, aby łatwo zobaczyć całą naszą sylwetkę, czyli ok. 40-50 cm. Lustro powinno być nieco węższe od umywalki, która standardowo ma 50-60 cm, więc takie proporcje są korzystne, gdyż nadają całej kompozycji lekkości.

Lustro łazienkowe – inne zastosowania

Niezwykle istotną funkcją lustra jest optyczne powiększenie pomieszczenia. Pamiętajmy o tym szczególnie przy niewielkich łazienkach, w których każdy skrawek miejsca jest na wagę złota. Jeśli masz kawałek wolnej ściany, to jest to idealne miejsce do powieszenia dużego lustra. Taką taflę można utworzyć również na frontach szafek łazienkowych.

W większych łazienkach można wyeksponować lustro jako "mebel"’ – wyposażyć je w efektowne ramy i powiesić na największej powierzchni ściany albo zdecydować się na lustro wolnostojące, które może np. dzielić łazienkę na dwie strefy.

Koniecznie zwróćmy uwagę na kwestię oświetlenia. Świetnie sprawdzą się kinkiety, które należy umieścić tak, żeby nie widzieć ich odbicia w lustrze. Nad szerokim lustrem możemy umieścić kilka lamp w równych odstępach. Popularne stają się także lustra z gotowym, wbudowanym oświetleniem w postaci np. pasków ledowych.

Źródło: muratordom.pl

Podobne artykuły

Grzybobranie

Inspiracje

Jak prawidłowo zbierać grzyby – podstawowe zasady grzybobrania

Czytaj więcej >
Zapach

Inspiracje

Domowe triki na piękny zapach w domu

Czytaj więcej >
Najlepszy płyn do zmywania naczyń

Inspiracje

Najlepszy płyn do mycia naczyń - wyniki ekspertów

Czytaj więcej >
Światełka świąteczne

Inspiracje

Przystrojony dom na Święta. Nazywają go "Małym Las Vegas "

Czytaj więcej >
segregacja śmieci

Inspiracje

Segregacja śmieci - pracownik sortowni opowiada

Czytaj więcej >
Piekarnik

Inspiracje

Czyszczenie blat z piekarnika, prosty sposób

Czytaj więcej >