Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Mało kto trzyma teraz anginkę przy oknie. Jeśli ją masz, nie zmarnuj okazji - tak o nią zadbasz
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 29.10.2023 17:49

Mało kto trzyma teraz anginkę przy oknie. Jeśli ją masz, nie zmarnuj okazji - tak o nią zadbasz

Anginka
Canva / Kate Hill, Getty Images

Anginka inaczej nazywana jest pelargonią pachnącą lub geranium. Kiedyś zdobiła parapety w praktycznie wszystkich domach. Nadal ma swoich wiernych fanów. Jak prawidłowo ją pielęgnować?

Anginka ma niezwykłe właściwości, pięknie się prezentuje i jest naprawdę prosta w uprawie. Jednak jest kilka rzeczy, za którymi nie przepada. Sprawdź, czemu warto mieć ją w domu i jak o nią zadbać?

Dlaczego warto mieć w domu anginkę?

Pelargonię pachnącą uprawiamy głównie jako roślinę ozdobną. Ma wyjątkowe liście o ciekawym kształcie i pięknie pachnące kwiaty. Niezwykłe właściwości ma olejek eteryczny, który znajduje się wewnątrz rośliny.

Olejek eteryczny anginki wykazuje właściwości bakteriobójcze, antywirusowe, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Pelargonia pachnąca jest wykorzystywana w medycynie ludowej, dlatego warto mieć ją pod ręką na parapecie.

Anginka nie jest trudna w uprawie i nie ma dużych wymagań. Wystarczy pamiętać o kilku prostych rzeczach i roślina będzie pięknie się prezentowała. Jak pielęgnować geranium i gdzie postawić roślinę?

Anginka
Canva / Albertem, Getty Images

Jakie stanowisko będzie najlepsze dla anginki?

Pelargonia pachnąca kocha słońce i za stanowisko pełne ciepłych promieni odwdzięczy się pięknymi kwiatami i intensywnym aromatem. Najlepiej postawić ją na parapecie, na który przez większość dnia świeci słońce.

Roślina uwielbia przepuszczalne i lekkie podłoże. Ziemia w doniczce anginki powinna być stale wilgotna, ale nie mokra. Poza tym niezwykle ważnym zabiegiem, o którym sporo osoby nie wie, jest przycinanie.

Angince warto przyciąć górne pędy. Dzięki temu będzie lepiej się rozwijała i pięknie rosła. W okresie intensywnego rozwoju rośliny warto wesprzeć ją nawozem. Czego pelargonia pachnąca nie lubi?

Uważaj na anginkę w okresie grzewczym

Anginka bardzo źle znosi nagłe zmiany temperatur. Należy na nią uważać właśnie teraz, kiedy włączamy kaloryfery i jednocześnie otwieramy okna, żeby czasem przewietrzyć. Poza tym pelargonia pachnąca źle znosi przelanie.

Na anginkę należy uważać również w czasie przesadzania. Roślina nie przepada za zbitym podłożem, które może sprawić, że nie będzie chciała rosnąć.

Anginka
Canva / tc397, Getty Images Signature

Zobacz też:

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10