DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Masz jeszcze te bombki? Kolekcjonerzy płacą za nie fortunę
Kamil Świętek
Kamil Świętek 10.11.2023 16:45

Masz jeszcze te bombki? Kolekcjonerzy płacą za nie fortunę

Bombki z PRL-u
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Niezwykle piękne, bogato zdobione i jedyne w swoim rodzaju – takie właśnie były bombki z PRL-u. Chociaż nie grzeszyły one trwałością, można było doczepić się do jakości ich wykonania i przede wszystkim ich dostępności w sklepach, teraz z utęsknieniem wypatrujemy podobnych dzieł sztuki na półkach sklepowych.

Kiedyś naprawdę było na co popatrzeć. Bombki z PRL-u w niczym nie przypominały masowo produkowanych, nudnych, współczesnych bombek. Nie bez powodu kolekcjonerzy płacą fortunę za bombki z PRL-u. Zobaczcie, ile warte mogą być stare ozdoby choinkowe.

Magia bombek z PRL-u

Ilekroć wspominamy czasy PRL-u, przychodzi nam na myśl nostalgia za dawnymi czasami. Okresem, w którym żyło się jakoś prościej, bardziej swojsko i rodzinnie, bez telefonu, komputera i Internetu.

Człowiek miał jakoś więcej czasu na życie po pracy, nie sądzicie? Inaczej przeżywało się także święta. Do domów zjeżdżały się całe rodziny, mieszkania w blokach zamieniały się w świecące, tętniące życiem pomieszczenia wypełnione zapachem ciast i przepysznych potraw wigilijnych, a miasto… dosłownie zamierało na czas bożonarodzeniowej uczty.

Róg salonu zawsze zdobiła ona – żywa lub sztuczna, wyższa lub niższa, ale zawsze wspaniale oświetlona i znacznie przeładowana bombkami z PRL-u choinka, pod którą wypatrywaliśmy małych zawiniątek. Nikt nie martwił się nagłym telefonem z pracy, czy wizytą kuriera.

Te bombki z PRL-u kosztują fortunę

Pamiętacie te klasyki? Bombki z PRL-u w kształcie postaci z bajek, takich jak Bolek i Lolek, Agatka, Marynarz, Gąska Balbinka? To były prawdziwe dzieła sztuki, których próżno obecnie szukać w sklepach.

Były jeszcze one: sople, aniołki, mikołajki, szyszki, bałwanki, muchomorki i lampki mocowane na klipsy… Ach, aż się łezka w oku kreci. Wiecie, ile teraz kosztują popularne bombki z PRL-u? Cena może was zaskoczyć.

Ile kosztują bombki z PRL-u?

Ceny bobek z PRL-u zależą przede wszystkim od stanu poszczególnych egzemplarzy. Bombki z PRL-u były wykonywane z delikatnego szkła, przez co nie były one odporne na uszkodzenia.

Wyobraźcie sobie, że za unikatowe modele bombek z PRL-u możecie dostać nawet kilkaset złotych. Całe komplety niezniszczonych bombek sprzedawane są na aukcjach nawet za kilka tysięcy złotych.

Jeśli więc w ramach jesiennych porządków, zastanawialiście się, czy nie wyrzucić starych bombek z PRL-u do kosza, wiecie już, że macie w palaczu prawdziwą żyłę złota.

Zobacz także: