Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Kiedy śnieg w 2023 w Polsce? Synoptycy przewidują śnieżyce już na listopad
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 09.11.2023 13:13

Kiedy śnieg w 2023 w Polsce? Synoptycy przewidują śnieżyce już na listopad

kiedy śnieg
Canva / Emil Ivanov

Synoptycy przewidywali opady śniegu dużo wcześniej, ale do tej pory w Polsce nie doszło do załamania pogody i mocnego ochłodzenia. W wielu regionach jest zimniej i lokalnie pojawiły się pierwsze przymrozki. Jednak kiedy spadnie śnieg?

Temperatura w Polsce oscyluje między 5 stopni Celsjusza a 10 stopni Celsjusza. Zdecydowanie najcieplej jest w centrum kraju. Kiedy więc możemy spodziewać się poważniejszych mrozów?

Śnieg mamy już w górach

W centrum Polski temperatura sięga nadal 10 stopni Celsjusza. W wielu regionach możemy cieszyć się złotą i naprawdę ciepłą jesienią. Jednak w górach spadł już pierwszy śnieg. Biały puch pokrywa już wysokie Tatry i Śnieżkę.

- Minionej doby na Kasprowym Wierchu zmierzono 12 cm, a obecnie śnieg osiadł i pokrywa sięgająca grubości 10 cm rozciąga się także po Dolinę Pięciu Stawów. Do końca tygodnia w Tatrach będzie miejscami leżeć powyżej 10-15 cm śniegu - cytuje Radio ZET.

Pojawiły się pierwsze ostrzeżenia dla osób, które planują wybrać się w góry. W niektórych miejscach warunki są znacznie trudniejsze niż zazwyczaj. Jednak kiedy śnieg spadnie w innych częściach Polski?

kiedy śnieg
Canva / Mahmud013, Getty Images Signature

Kiedy spadnie śnieg?

W górach śnieg co roku pojawia się szybciej. Prognozy długoterminowe naprawdę szybko się zmieniają. Z początku pierwsze śnieżyce zapowiadano na pierwszą połowę listopada. Jednak niedawno prognozy się zmieniły.

W niektórych regionach Polski śnieg może spaść 26 listopada. Jednak nie wszędzie. W Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Białymstoku i Dąbrowie Górniczej zima pojawi się znacznie później.

Synoptycy przewidują, że w te regiony dotrze 10 grudnia. Wtedy temperatura spadnie do -2 stopni Celsjusza. Jednak w miejscowościach górskich już w najbliższych dniach możemy spodziewać się odpadów.

Mieszkańcy tej miejscowości muszą przygotować się na zimę

Śnieg w najbliższych dniach ma spaść w Zakopanem. To ostatni moment na zmianę opon zimowych i przygotowanie się na mróz. Temperatura spadnie do -3 stopni Celsjusza. Głównie będą to opady deszczu ze śniegiem.

Jeszcze przez jakiś czas będziemy mogli cieszyć się piękną pogodą. Jednak w niektórych regionach Polski już niedługo spadnie pierwszy śnieg.

kiedy śnieg
Canva / LawrenceSawyer, Getty Images Signature

Zobacz też: