Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Tych warzyw i owoców nie kupuj zimą. Nie są tego warte
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 09.11.2023 08:10

Tych warzyw i owoców nie kupuj zimą. Nie są tego warte

jakich warzyw i owoców nie kupować zimą?
Marek BAZAK/East News

Wiele warzyw i owoców jest dostępnych w sklepach przez cały rok. Jednak nie wszystkie dostępne produkty pochodzą z Polski. Często poza sezonem wiele towarów sprawdzanych jest zza granicy.

Uwielbiane przez nas warzywa i owoce w zimie są mniej dostępne. W wielu sklepach ich ceny rosną. Właśnie w tym czasie lepiej z nich zrezygnować. Dlaczego niektórych warzyw i owoców nie warto kupować zimą?

Dlaczego ceny owoców i warzyw rosną zimą?

Jesienią w sklepach pojawiają się dynie. Częściej spotkamy też promocje na jabłka i gruszki. O tej porze roku mamy właśnie na te warzywa i owoce sezon. Jednak już niedługo część z nich zacznie znikać ze sklepowych półek.

O różnych porach roku dojrzewają i są dostępne inne świeże produkty. Zimą możliwości jest naprawdę niewiele. W tym czasie w Polsce przestają dojrzewać warzywa i owoce, a w rolnictwie mamy zastój. 

To wszystko nie oznacza całkowitych braków w sklepach. Jednak ceny warzyw i owoców zimą idą do góry. Z niektórych produktów lepiej w tym czasie zrezygnować. Dlaczego nie wszystkie rzeczy warto w tym czasie kupować? 

jakich warzyw i owoców nie kupować zimą?
Canva / dotshock

Tego nie kupuj zimą

Kiedy na zewnątrz robi się chłodno, często mamy ochotę na owoce, które królują wiosną i latem. Jednak w tym czasie lepiej zrezygnować z borówek, truskawek i brzoskwiń. Owoce te nie pochodzą z polskich upraw, tylko sprowadzane są z zagranicy.

Owoce i warzywa, które trafiają do naszego kraju z zagranicy, mają za sobą ogromny ślad węglowy. Ich smak i jakoś nie są też najlepsze. Dużo lepiej smakują produkty regionalne, które mają o wiele lepszy smak. Jakie rzeczy warto kupować zimą?

Te produkty warto kupować zimą

Jesienią i zimą są jednak takie warzywa i owoce, które warto kupować. Te produkty pochodzą z Polski i to właśnie po nie powinniśmy sięgać. Wśród nich znajdują się marchewki i ziemniaki. Co jeszcze warto wybrać?

Zima w sklepach znajdziemy nadal polskie jabłka, pigwy i gruszki. W tym czasie możemy przygotowywać też dania z pora, pasternaku, brukselki, kapusty włoskiej i karczochów. Poza tym o tej porze roku warto korzystać z jarmużu. 

jakich warzyw i owoców nie kupować zimą?
Canva / Oleksandr113

Zobacz też: