Znaleziony meteoryt
pixnio.com/CC0 Domena Publiczna/Novosadjanka
Weronika Dadok - 3 Lutego 2021

Znalazł meteoryt w ogrodzie

Przez wiele lat leżał w ogrodzie pod powierzchnią. Później znalazł swoje miejsce w starej szafie. Po jakimś czasie wreszcie ujrzał światło dzienne i został zbadany. Okazało się, że to prezent z kosmosu i to całkiem pokaźny.

Hansjoerg Bayer z Blaubeuren w Badenii-Wirtembergii postanowił pewnego dnia, że musi zainstalować rurę. Zaczął więc kopać w swoim ogrodzie rów.

W pewnym momencie spotkał się z oporem, który okazał się nie do pokonania. Był to sporej wielkości kamień, mierzący dokładnie 28x25x20 centymetrów.

To, co okazało się najbardziej zaskakujące to waga nadzwyczajnego głazu, która wynosiła aż 30,26 kilogramów. Jak na jego wielkość to bardzo dużo. Zdecydował się mimo swojej ciekawości zostawić kamień w ziemi.

Tajemniczy kamień znów ujrzał światło dzienne

Gdy ćwierć wieku później postanawia zrobić porządki w ogrodzie, ponownie trafia na zapomniany kamień. Znalazca zdecydował się go tym razem wykopać i położyć na przyczepę.

Dom Jarosława KaczyńskiegoDom Jarosława KaczyńskiegoCzytaj dalej

Znalezisko nie pasowało do typowego wyglądu kamieni wapiennych znajdujących się w okolicy. Zamiast więc porzucić znalezisko, postanawia schować go do swojej szafy w piwnicy.

Już wtedy zauważył, że szkoda się go pozbyć, ponieważ kryje w sobie coś szczególnego. Waga oraz wygląd sugerowały, że może być niezwykłym kamieniem.

Minął kolejny czas, znalazca zapomniał o swoim skarbie, aż w końcu zdecydował, że najwyższa pora coś z tym zrobić. Odłupał 20-gramowy kawałek i przekazał do Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki. Początkowo nic nie wskazywało na nadzwyczajność.

Po przecięciu kamienia ukazała się jego szczególna struktura. Dzięki temu wiadomo, że jest to prawdziwy meteoryt! Prezent z kosmosu, który wylądował na ogródku.

Obecnie jest on największym meteorytem kamiennym znalezionym na terenie Niemiec. Stał się naukową sensacją i symbolicznym powrotem do przeszłości.

Piękny meteoryt znalazł nowy dom w planetarium

Ogrodowe znalezisko Hansjoerga Bayera zajęło miejsce meteorytu o nazwie Benthullen, który był określany mianem najcięższego, znalezionego w Niemczech.

Gdy został umieszczony w planetarium Laupheim w Badenii-Wirtembergii, obserwatorzy byli zachwyceni.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News