DomekIOgrodek.pl
Blok

Wikimedia Commons/Mangan02 (CC0 Domena publiczna)

Książeczka mieszkaniowa - rząd wypłaca premie

31 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Książeczka mieszkaniowa to relikt PRL-u, o którym znowu jest głośno. Otóż rząd będzie wypłacał premię za ich likwidację, którą będzie można przeznaczyć na potrzeby związane z domem. O co dokładnie chodzi i jakie są wymagania?

W ostatnim czasie w Dzienniku Ustaw pojawiła się ustawa, której celem jest zwiększenie liczby mieszkań przeznaczonych pod wynajem oraz wsparcie budownictwa komunalnego i społecznego. 

Jeden z punktów dotyczy popularnej niegdyś książeczki mieszkaniowej. Rząd namawia do jej likwidacji, a w zamian proponuje wysoką premię.

Książeczka mieszkaniowa - na czym polega premia od rządu?

Ten relikt PRL-u do tej pory wykorzystywany był zazwyczaj do kupna mieszkania, wniesienia opłaty partycypacyjnej w systemie TBS albo wymiany niektórych instalacji i okien.

Obecnie dzięki nowej ustawie, premię z likwidacji książeczki mieszkaniowej będzie można przeznaczyć na termomodernizację budynku (suma wydatków na materiały, urządzenia i usługi nie może przekraczać 6 tys. brutto), a nawet na remont mieszkania.

Nową możliwością jest również pokrycie kosztów, które związane są z montażem lub wymianą i modernizacją instalacji gazowej, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej

Książeczka mieszkaniowa - kto skorzysta z premii?

- Obecnie bardzo rzadko zdarzają się transakcje, podczas których ktoś wykorzystuje książeczkę mieszkaniową. Kiedyś było to częstsze. Moim zdaniem książeczki odchodzą w zapomnienie – powiedział portalowi money.pl Andrzej Nowacki, pośrednik na rynku nieruchomości.

W 2019 roku zlikwidowano ponad 14 tysięcy książeczek mieszkaniowych, ale wciąż jest ich około miliona. Właściciele mają teraz okazje, żeby wiele na nich zyskać.

Zanim kupimy np. mieszkanie na kredyt, upewnijmy się, że nie mamy takiej książeczki. Warto podpytać o to również starszych członków rodziny, ponieważ można scedować ją na młodsze pokolenie, które znakomicie na tym skorzysta.

Premię uzyskuje się poprzez złożenie odpowiednich dokumentów w banku, który taką książeczkę wydał. Jeśli kupisz mieszkanie i chcesz skorzystać z rządowej pomocy, masz na to 90 dni od momentu sfinalizowania transakcji.

Źródło: money.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Genialny trik ze skórką od banana. Cudownie działanie na rośliny

  • „Nasz nowy dom”: Takiego grzyba na ścianie Katarzyna Dowbor jeszcze nie widziała

  • Jak pozbyć się zapachu papierosów z domu? Zaskakujące rozwiązanie

Podobne artykuły

śmieci

Prawo

Opłaty za wywóz śmieci w stolicy gwałtownie wzrosną. Większe rodziny mogą zapłacić krocie

Czytaj więcej >
Mieszkania

Prawo

Dofinansowanie do wynajmu

Czytaj więcej >
Podatek

Prawo

Ulga termomodernizacyjna - można odliczyć od podatku

Czytaj więcej >
Domy

Prawo

Podatek od deszczu - samorządy wprowadzają opłaty?

Czytaj więcej >
Oszustwo mieszkanie

Prawo

Sprzedaż mieszkania na fałszywy dowód

Czytaj więcej >
Ulga

Prawo

Ulga na internet, można odliczyć nawet 1500 zł

Czytaj więcej >