Blok
Wikimedia Commons/Mangan02 (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 31 Stycznia 2021

Książeczka mieszkaniowa - rząd wypłaca premie

Książeczka mieszkaniowa to relikt PRL-u, o którym znowu jest głośno. Otóż rząd będzie wypłacał premię za ich likwidację, którą będzie można przeznaczyć na potrzeby związane z domem. O co dokładnie chodzi i jakie są wymagania?

W ostatnim czasie w Dzienniku Ustaw pojawiła się ustawa, której celem jest zwiększenie liczby mieszkań przeznaczonych pod wynajem oraz wsparcie budownictwa komunalnego i społecznego.

Jeden z punktów dotyczy popularnej niegdyś książeczki mieszkaniowej. Rząd namawia do jej likwidacji, a w zamian proponuje wysoką premię.

Książeczka mieszkaniowa - na czym polega premia od rządu?

Ten relikt PRL-u do tej pory wykorzystywany był zazwyczaj do kupna mieszkania, wniesienia opłaty partycypacyjnej w systemie TBS albo wymiany niektórych instalacji i okien.

Obecnie dzięki nowej ustawie, premię z likwidacji książeczki mieszkaniowej będzie można przeznaczyć na termomodernizację budynku (suma wydatków na materiały, urządzenia i usługi nie może przekraczać 6 tys. brutto), a nawet na remont mieszkania.

Rodzina Zbigniewa Wodeckiego sprzedała dom, sąsiedzi przeżywająRodzina Zbigniewa Wodeckiego sprzedała dom, sąsiedzi przeżywająCzytaj dalej

Nową możliwością jest również pokrycie kosztów, które związane są z montażem lub wymianą i modernizacją instalacji gazowej, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej.

Książeczka mieszkaniowa - kto skorzysta z premii?

- Obecnie bardzo rzadko zdarzają się transakcje, podczas których ktoś wykorzystuje książeczkę mieszkaniową. Kiedyś było to częstsze. Moim zdaniem książeczki odchodzą w zapomnienie – powiedział portalowi money.pl Andrzej Nowacki, pośrednik na rynku nieruchomości.

W 2019 roku zlikwidowano ponad 14 tysięcy książeczek mieszkaniowych, ale wciąż jest ich około miliona. Właściciele mają teraz okazje, żeby wiele na nich zyskać.

Zanim kupimy np. mieszkanie na kredyt, upewnijmy się, że nie mamy takiej książeczki. Warto podpytać o to również starszych członków rodziny, ponieważ można scedować ją na młodsze pokolenie, które znakomicie na tym skorzysta.

Premię uzyskuje się poprzez złożenie odpowiednich dokumentów w banku, który taką książeczkę wydał. Jeśli kupisz mieszkanie i chcesz skorzystać z rządowej pomocy, masz na to 90 dni od momentu sfinalizowania transakcji.

Źródło: money.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News