Mieszam z wodą i podlewam zamiokulkasa. Jeszcze nigdy nie miał tylu nowych liści
Zamiokulkas jest chętnie wybieraną rośliną ozdobną. Ma piękne, ciemnozielone, lśniące liście, które dodają uroku każdemu wnętrzu. O zamiokulkasa musimy jednak odpowiednio zadbać, by rósł i szybko wypuszczał nowe pędy.
W pielęgnacji rośliny kluczowe jest podlewanie, stanowisko i nawożenie. Dzisiaj wyjaśnię, czym wzmacniać zamiokulkasa, by wyglądał zjawiskowo. Potrzebujemy jedynie produktów z kuchni.
Zamiokulas. Podstawowa pielęgnacja
Zamiokulkas to roślina pochodząca z Afryki. Roślina w bulwach magazynuje wodę, dlatego też najważniejszą rzeczą jest odpowiednie podlewanie. O ile zamiokulkasa ciężko ususzyć, tak przelanie niemal natychmiast powoduje żółknięcie liści i gnicie korzeni.
Zamiokulkasa podlewamy więc raz na kilka tygodni i to tylko wtedy, gdy ziemia w doniczce jest całkowicie sucha. Jaką wodą podlewać roślinę? Najlepiej przefiltrowaną lub przegotowaną i w temperaturze pokojowej.
Kwiat do prawidłowego rozwoju i wypuszczania nowych pędów potrzebuje także odpowiedniego stanowiska i nawożenia. Zamiokulkas najlepiej czuje się w nasłonecznionym miejscu. Światło powinno być jednak rozproszone, żeby nie poparzyć liści. Kluczowe są także odżywki. Najlepsze zrobimy z produktów z kuchennej szafki.
Po tym nawozie zamiokulkas wypuści nowe liście
Do przygotowania odżywki do zamiokulkasa potrzebujesz jedynie wody i żelatyny spożywczej. Łyżeczkę produktu rozpuść w szklance gorącej, ale nie wrzącej wody. Następnie rozcieńcz miksturę 3 szklankami odstanej wody.
Nawozem podlewaj kwiatka raz w miesiącu. Żelatyna zawiera azot, kolagen i wiele cennych wartości odżywczych, które wzmacniają bulwy korzeniowe. Dzięki tej odzywce zamiokulkas będzie zdrowy, duży i szybko wypuści nowe liście.
Wykorzystaj również skórki z bananów
Skórki z bananów są bogatym źródłem potasu i fosforu, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin. Jeśli chcesz wzmocnić zamiokulkasa, warto więc wykorzystać te kuchenne odpady. Skórkami polecam przecierać liście. Wzmocnisz je i nadasz im piękny połysk.
Wysuszone skórki możesz również pokroić na mniejsze kawałki, włożyć do doniczki i wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi. W ten sposób dostarczysz roślinie tego, co najlepsze. Zabieg ten powtarzaj raz na pół roku.
Jak widzisz nie są potrzebne drogie i chemiczne odżywki i nawozy, by zamiokulkas wyglądał zjawiskowo. Wykorzystaj produkty z kuchennej szafki!
Zobacz także:
- Gwiazda betlejemska to przeżytek. Teraz furorę robi ta roślina
- Anturium nie kwitnie bo źle o nią dbasz. Po domowej odżywcze roślina szybko puści nowe pąki
- Co zrobić, żeby sasewieria zakwitła? Kluczowy jest odpowiedni nawóz i stanowisko