Co zrobić, żeby sasewieria zakwitła? Kluczowy jest odpowiedni nawóz i stanowisko
Sansewieria jest dobrze znaną i często spotykaną w polskich domach rośliną doniczkową. Cenimy ją za jej wytrzymałość. Trzeba przyznać, że nie ma dużych wymagań i jest naprawdę prosta w uprawie. Czy wiedziałeś, że może zakwitnąć?
Zwykle w warunkach domowych nie obserwujemy kwiatów sansewierii. Jednak na każdej roślinie mogą się pojawić, jeśli prawidłowo o nią zadbamy. Co zrobić, żeby zakwitła?
Jak dbać o sansewierie?
Sansewieria pochodzi z Afryki, a do Europy sprowadził ją Raimondo di Sangro z San Severo w XVIII wieku. Właśnie stąd wzięła się jej nazwa. Znana jest ze swojej wytrzymałości. Charakterystycznym elementem są jej strzeliste liście.
Liście rośliny mogą osiągnąć nawet metr wysokości. Z badań wynika, że sansewieria bardzo dobrze oczyszcza powietrze. Nie ma dużych wymagań. Świetnie poradzi sobie w podłożu uniwersalnym.
Jakie stanowisko wybrać dla sansewierii? Dobrze poradzi sobie w miejscu pełnym słońca, ale zacienione stanowiska też będą dla niej odpowiednie. Nie każdy wie, że ta roślina doniczkowa może wypuszczać kwiaty.
Czy sansewieria kwitnie?
Sansewieria może wypuszczać bardzo delikatne, biały kwiaty, które przepięknie pachną. Wiele osób nie wie, że ta roślina doniczkowa kwitnie, ponieważ naprawdę ciężko spotkać okaz, który w warunkach domowych wypuszcza kwiaty.
Kwiaty sansewierii nieco przypominają kwiatostany hiacyntów, jednak z czasem, kiedy zaczynają rozkwitać, zmieniają się. Kwiaty są białe i delikatne, a ich zapach jest obłędny. Odrobinę przypomina woń jaśminu.
Sansewieria może zakwitnąć w warunkach domowych, jednak musimy o roślinę odpowiednio zadbać. Co zrobić, żeby wypuściła pierwsze kwiaty? Kluczem będzie prawidłowe nawożenie.
Dzięki temu sansewieria zakwitnie
Sansewieria kwitnie raz w roku. Kwiaty wypuszcza z młodych liści. Jednak jeśli chcemy je zobaczyć, musimy pamiętać o prawidłowym nawożeniu. Idealnie sprawdza się tym przypadku skórki z bananów.
Skórki z bananów kroimy, umieszczamy w słoiku i zlewamy ciepłą wodę. Mieszankę ostawiamy na dwa dni w ciemne miejsce. Po tym czasie nawóz jest gotowy. Wystarczy rozcieńczyć go z wodą i podlać roślinę.
Jeśli chcemy, żeby sansewieria zakwitła, warto wybrać dla niej pełne słońca stanowisko. Ciepłe promienie pobudza roślinę do wzrostu. Stosując regularnie nawóz i dobierając odpowiednie stanowisko, możemy liczyć na pierwsze kwiaty za jakiś czas.
Zobacz także:
- Anturium nie kwitnie bo źle o nią dbasz. Po domowej odżywcze roślina szybko puści nowe pąki
- Mówi się, że to „roślina biedy” i lepiej wyrzucić ją z domu. Polacy nie zgadzają się z tym przesądem
- Jak dobrze znasz bożonarodzeniowe zwyczaje? TYLKO nieliczni zdobywają 10 na 10 punktów