DomekIOgrodek.pl

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/PIX1861

Wykorzystanie mleka w ogrodnictwie. Efekty są zaskakujące

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Mleko posiada właściwości, które mogą pomóc twoim roślinom. Stosując je w odpowiednich proporcjach, możesz spodziewać się naprawdę dobrych efektów. W tym artykule przybliżymy dokładniej temat związany z zastosowaniem tego powszechnego składnika w hodowli roślin.

Mleko działa cudownie na rośliny, dodatkowo chroni i dezynfekuje glebę. Ogrodnicy korzystają z tych świetnych właściwości, aby poprawić jakość swoich roślin

Mleko posiada wiele właściwości determinujących to, że stosujemy je nie tylko do porannej kawy, czy płatków śniadaniowych. Przydaje się także na złagodzenie podrażnień po oparzeniu słonecznym, oraz do czyszczenia butów. Okazuje się również, że mleko możemy stosować także w ogrodnictwie

Mleko w ogrodzie jako nawóz organiczny 

Mleko idealnie sprawdzi się w przypadku podlewania kwiatów doniczkowych oraz upraw warzywnych. Dostarcza bowiem wapnia, a zawarte cukry umożliwiają uzyskanie bardziej zadowalających plonów. Dzięki niemu liście nie będą żółkły, czy też opadały.

Pamiętajmy, aby nie korzystać z mleka UHT. Taką odżywkę stosujemy raz w miesiącu, wypłukując jedynie butelkę po mleku wodą. Taka ilość mleka w zupełności wystarczy roślinom. Mieszankę warto zastosować do fikusów, aloesu, bluszczu, czy sansewierii.

Pamiętajmy, aby nie przesadzić z ilością. W nadmiarze nawet tak delikatny składnik, jak mleko może zaszkodzić i przynieść odwrotne efekty

Mleko w ogrodzie to świetny sposób na chwasty 

Mleko jest także świetnym pogromcą niepożądanych roślin w uprawach doniczkowych - chwastów. Zabierają one naszym plonom światło, wodę, składniki pokarmowe oraz przestrzeń. Stosując mleko (opcjonalnie można dodać melasy), zwiększy to znacznie ilość cukrów i zapobiegnie rozwojowi chwastów. To naturalny sposób, który pomoże w walce z niechcianymi lokatorami. 

Mleko w ogrodnictwie to także świetny środek do dezynfekcji

Mleko ze względu na zawartość laktoferyny, działa grzybobójczo i bakteriobójczo. Wystarczy co około 10 dni stosować opryski wodą z dodatkiem mleka (10 litrów wody a litr mleka). Dzięki temu liście są wzmacniane i chronione przed chorobami grzybowymi

Mleko możemy także wykorzystać, jako substancję do dezynfekcji narzędzi ogrodniczych. Zanurzony w nim sprzęt nie będzie przenosić wirusów, a przy okazji proces ich rdzewienia zostanie spowolniony. 

Ochrona pomidorów - wykorzystaj mleko 

Kolejnym zastosowaniem mleka w ogrodzie jest ochrona pomidorów. Opryski z mleka ochronią je przed gniciem i chorobami bakteryjno-wirusowymi. Stworzy ochronną warstwę, która zablokuje infekcje wywoływane patogenami. Stosuj co tydzień oprysk na całą roślinę, w proporcji 1 część mleka na 5 części wody. 

Tagi:

ogród

Podobne artykuły

Ogród

Rozłóż w ogródku, pędraki przestaną być problemem. Ptaki zajmą się nimi za Ciebie
Czytaj więcej >

Ogród

Wielkanocny kaktus nie kwitnie? To wina 1 porażającego błędu
Czytaj więcej >

Ogród

Idealna doniczka do storczyka. Rosną w niej doskonałe okazy
Czytaj więcej >

Ogród

Trawnik potrzebuje tego na początku wiosny. Najłatwiejszy sposób na szkodniki, chwasty i mech
Czytaj więcej >

Ogród

Najlepsze miejsce dla aksamitki na balkonie. Będzie uginać się od kwiatów
Czytaj więcej >

Ogród

Genialny trik na wysiewanie marchewki bez przerzedzania. Rośnie jak na drożdżach
Czytaj więcej >
Weronika Dadok

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]