DomekIOgrodek.pl
mleko-w-ogrodzie-1610794335

pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/PIX1861

Wykorzystanie mleka w ogrodnictwie. Efekty są zaskakujące

21 Marca 2022

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Mleko posiada właściwości, które mogą pomóc twoim roślinom. Stosując je w odpowiednich proporcjach, możesz spodziewać się naprawdę dobrych efektów. W tym artykule przybliżymy dokładniej temat związany z zastosowaniem tego powszechnego składnika w hodowli roślin.

Mleko działa cudownie na rośliny, dodatkowo chroni i dezynfekuje glebę. Ogrodnicy korzystają z tych świetnych właściwości, aby poprawić jakość swoich roślin

Mleko posiada wiele właściwości determinujących to, że stosujemy je nie tylko do porannej kawy, czy płatków śniadaniowych. Przydaje się także na złagodzenie podrażnień po oparzeniu słonecznym, oraz do czyszczenia butów. Okazuje się również, że mleko możemy stosować także w ogrodnictwie

Mleko w ogrodzie jako nawóz organiczny 

Mleko idealnie sprawdzi się w przypadku podlewania kwiatów doniczkowych oraz upraw warzywnych. Dostarcza bowiem wapnia, a zawarte cukry umożliwiają uzyskanie bardziej zadowalających plonów. Dzięki niemu liście nie będą żółkły, czy też opadały.

Janowski EA

Robert Janowski gościł w domu uchodźców. Po ich wyjeździe zdecydował się zabrać głos

CZYTAJ DALEJ

Pamiętajmy, aby nie korzystać z mleka UHT. Taką odżywkę stosujemy raz w miesiącu, wypłukując jedynie butelkę po mleku wodą. Taka ilość mleka w zupełności wystarczy roślinom. Mieszankę warto zastosować do fikusów, aloesu, bluszczu, czy sansewierii.

Pamiętajmy, aby nie przesadzić z ilością. W nadmiarze nawet tak delikatny składnik, jak mleko może zaszkodzić i przynieść odwrotne efekty

Mleko w ogrodzie to świetny sposób na chwasty 

Mleko jest także świetnym pogromcą niepożądanych roślin w uprawach doniczkowych - chwastów. Zabierają one naszym plonom światło, wodę, składniki pokarmowe oraz przestrzeń. Stosując mleko (opcjonalnie można dodać melasy), zwiększy to znacznie ilość cukrów i zapobiegnie rozwojowi chwastów. To naturalny sposób, który pomoże w walce z niechcianymi lokatorami. 

Mleko w ogrodnictwie to także świetny środek do dezynfekcji

Mleko ze względu na zawartość laktoferyny, działa grzybobójczo i bakteriobójczo. Wystarczy co około 10 dni stosować opryski wodą z dodatkiem mleka (10 litrów wody a litr mleka). Dzięki temu liście są wzmacniane i chronione przed chorobami grzybowymi

Mleko możemy także wykorzystać, jako substancję do dezynfekcji narzędzi ogrodniczych. Zanurzony w nim sprzęt nie będzie przenosić wirusów, a przy okazji proces ich rdzewienia zostanie spowolniony. 

Ochrona pomidorów - wykorzystaj mleko 

Kolejnym zastosowaniem mleka w ogrodzie jest ochrona pomidorów. Opryski z mleka ochronią je przed gniciem i chorobami bakteryjno-wirusowymi. Stworzy ochronną warstwę, która zablokuje infekcje wywoływane patogenami. Stosuj co tydzień oprysk na całą roślinę, w proporcji 1 część mleka na 5 części wody. 

Mleko to także świetny środek na owady

Mleko działa odstraszająco na niektóre szkodniki, na przykład mszyce, roztocza, stonkę, czy wciornastki. Aby pozbyć się tych szkodliwych organizmów, należy spryskać liście rośliny z obu stron mleczną mieszanką w proporcji 1 część mleka na 10 części wody. 

Źródło: dom.wp.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domku i Ogródka

  • Nowa osoba w ekipie "Nasz nowy dom"

  • Nieprzyjemne znalezisko w ogrodzie przy nowym domu

  • Odbiór mieszkania od dewelopera - o tym musisz pamiętać

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat pielęgnacji ogrodu czy domowych trików, koniecznie napisz do nas na adres: redakcja@domekiogrodek.pl.

Czym charakteryzują się ogrody angielskie?

Pytanie 1 z 5

Jaki kształt mają rabaty, nasadzenia?

Domy ze znanych filmów i seriali. Wszyscy je pamiętają

Ciekawe, który z tych domów najbardziej zapadł wam w pamięci?

Zobacz galerię >

Weronika DadokAutor

Wydawca

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl

Podobne artykuły

Ogród

Prosty sposób na całoroczne kwitnienie Anturium

Czytaj więcej >

Ogród

Kwiaty doniczkowe, których lepiej nie trzymać w sypialni

Czytaj więcej >

Ogród

Co musisz wiedzieć o monsterze? Ta roślina może być niebezpieczna

Czytaj więcej >
sianie roślin w lutym

Ogród

Jakie rośliny warto wysiać już w lutym? Ogród odwdzięczy się pięknym wyglądem

Czytaj więcej >

Ogród

Skorupki jajek jako nawóz dla roślin. Jak stosować?

Czytaj więcej >

Ogród

Sposób na utrzymanie chryzantem w świetnym stanie. Będą piękne wyjątkowo długo

Czytaj więcej >